Dlaczego małżonkowie noszą obrączki ślubne?

Ślub bez obrączek to, jak lekarz bez prawa do wypisywania recept – po prostu dzisiaj trudno sobie taką ceremonię wyobrazić. Już sam wybór i kupno obrączek ślubnych jest jednym z najważniejszych elementów, które towarzyszą przygotowaniom do zaślubin. A nałożenie biżuterii na palce nowożeńców to jeden z najważniejszych, najbardziej podniosłych i wzruszających oraz symbolicznych momentów. Jest bowiem potwierdzeniem słów wypowiadanej przysięgi małżeńskiej. Dlaczego obrączki są tak ważne? Jaka jest tradycja noszenia tej biżuterii? Czy obrączki mają wartość w dzisiejszym świecie?

 

O historii obrączek ślubnych słów kilka

Pewnie trudno będzie Wam uwierzyć, ale nakładanie obrączek nie jest obrzędem chrześcijańskim. Jego historia sięga czasów starożytnego Egiptu, czyli kilku tysięcy lat wstecz. Chociaż na początku nie wykonywano ich z takich drogocennych metali jak złoto czy platyna, miały tę samą wagę symboliczną. Egipcjanie tworzyli swoje pierścionki z roślin. Materiałem był tatarak, trzcina i pędy bambusa. Wszystkie te rośliny można było znaleźć nad Nilem. Sama lokalizacja nie jest więc przypadkowa. Dla Egipcjan Nil od zarania dziejów kojarzy się z pomyślnością, a przede wszystkim z życiem. Symbolika jest zawarta również w samym kształcie obrączek. Ten nieprzerwany okrąg znaczył tyle co nieskończoność i wieczność. Natomiast otwór, znajdujący się w środku, był znakiem wejścia na nieznane drogi i nowości. Nietrwałość roślin zastąpiono później skórą lub kością słoniową. Kolejnym materiałem był metal. Pierwsze złote obrączki wykonywali Izraelici, a ich zwyczaj poprzez Rzymskie Imperium trafił do Europy. Od IX wieku chrześcijanie usankcjonowali tradycję obrączek. Sam pierścień bowiem był symbolem zaślubin: z Chrystusem i z Kościołem. Ceremonia wręczania obrączek ślubnych stała się tradycją kościelną dopiero od XIII wieku. Od tego też czasu na stałe została wpisana jako rytuał ślubny. W Polsce obrączki zyskały na popularności w XVIII wieku. Wtedy to obrączki zastąpiły tradycyjny, słowiański obrzęd wiązania rąk i wymiany wieńców ślubnych.

A czy wiecie, że w tych czasach panna młoda nie mogła zobaczyć obrączki przed ślubem? Gdyby tak się stało, związek by się szybko rozpadł… Jednak ta sytuacja była niezbyt komfortowa, ponieważ zdarzało się często, że obrączki nie były dopasowane. I pewnie dlatego szybko wycofano się z tego zwyczaju.

Ale, jak wiecie doskonale, zachował się inny przesąd – do dzisiaj pan młody nie powinien widzieć sukni ślubnej aż do momentu rozpoczęcia ceremonii zaślubin.

 

Dawna symbolika obrączek ślubnych

Symbolika obrączek ślubnych od wieków była i jest niezmienna. Przede wszystkim obrączki symbolizują wieczną, a także idealną miłość. Ten znak jest zamknięty w kształcie biżuterii – idealnym okręgu, który nie ma początku ani końca. Okrąg to nieskończoność, a jego otwór – brama, która prowadzi w nieznaną nową drogę, nowego życia. Często obrączki określano jako “magiczny krąg”, do którego nie mają dostępu złe duchy, demony ani siły. Początkowo noszono je na trzecim palcu lewej ręki. Dlaczego? Uważano bowiem, iż żyła z tego palca prowadzi prosto do serca.

 

Co dzisiaj oznaczają ślubne obrączki?

Dzisiaj natomiast obrączki są potwierdzeniem przysięganej podczas ślubu wierności małżeńskiej. Są też znakiem, że osoba, która nosi obrączkę, jest zamężna (kobieta) lub żonata (mężczyzna). To również przypomnienie złożonej obietnicy wzajemnej miłości i uczciwości małżeńskiej na dobre i złe czasy wspólnego związku.

 

W czym podaje się obrączki?

Tak ważny symbol powinien mieć również nietuzinkową oprawę. Świadek może je więc podać nowożeńcom na ekskluzywnej poduszeczce lub w oryginalnym pudełeczku. Pudełka na obrączki powinny być dobrane do całości stylu, w jakim odbywa się ślub. W naszej ofercie znajdziecie na pewno coś dla siebie, co podkreśli Wasze upodobania i idealnie wpisze się w ceremonię ślubną. My polecamy nasz hit, czyli pudełko na obrączki ślubne z żywicy! Wzór niedługo zostanie opatentowany i możecie być pewni, że nikt nie będzie miał takiego dodatku ślubnego!

Produkty powiązane