Wesele pod namiotem

Wesele w plenerze to marzenie wielu par, szczególnie tych, które pragną zorganizować wesele w stylu rustykalnym czy boho. Jednak w polskich warunkach, kapryśna aura sprawia, że takie wesele ma szanse na organizacyjny sukces jedynie wówczas, kiedy uwzględnimy w jego scenariuszu wynajęcie namiotu. Wówczas nie przeszkodzi nam nawet deszcz, zaś odpowiednia aranżacja namiotu sprawi, że wesele stanie się niezapomnianym przeżyciem.

 

O czym pamiętać?

Namioty eventowe szturmem podbijają serca Par Młodych, stanowiąc nie tylko ochronę przed złą pogodą, ale i alternatywę dla weselnej sali. Współczesne konstrukcje z zadaszeniem, parkietem, a także zapleczem sanitarnym oraz – bardzo często – kompletnym wyposażeniem (stoły, krzesła, zastawa) to pomysł, wart rozważenia, choć może okazać się nieco droższy w realizacji niż wynajem pomieszczeń w restauracji.

Zdecydowanym atutem – poza urokiem takiego wesela, jest jednak brak konieczności martwienia się o wolne terminy. Jeśli jeszcze Młoda Para dysponuje własnym ogrodem, nie można wybrać lepiej!

Decydując się na wesele pod namiotem należy jednak mieć na uwadze kilka kwestii, w znacznym stopniu wpływających na powodzenie imprezy. Przede wszystkim podłoże, na którym będzie rozstawiony namiot, powinno być równe, najlepiej pokryte trawą, która je utwardzi.

Pole czy łąka są może urokliwą scenerią, jednak w praktyce się nie sprawdzają, z uwagi na ilość osiadającego wszędzie kurzu czy pyłków roślin, podobnie zresztą jak kojarząca się z romantyzmem plaża – ta z kolei niesie ze sobą ryzyko dostania się piasku zarówno do potraw, jak i do oczu weselników.

Dlatego też warto rozważyć rozstawienie namiotu w ogrodzie, najlepiej własnym lub tym znajdującym się w pobliżu zajazdów, restauracji czy gospodarstw agroturystycznych. Dodatkowym atutem jest pięknie zagospodarowany teren, który może stać się pięknym tłem do zdjęć plenerowych. Poza tym ogród, szczególnie jeśli rosną na jego terenie drzewa, daje dodatkowe możliwości aranżacyjne – rozpięte pomiędzy gałęziami banery, girlandy tworzą niezwykłą atmosferę ślubnego przyjęcia, jeszcze przed wejściem do namiotu szczególnie, że spragnieni świeżego powietrze goście mogą spacerować w tak urokliwej scenerii.

 

Koszty, koszty

Wypożyczając namiot musimy pamiętać, że wszelkie oszczędności na tym polu negatywnie odbiją się na jakości wesela. Namiot powinien być na tyle duży, by znalazło się nim miejsce nie tylko na stoły, ale – jeśli zakładamy zabawę taneczną – również na parkiet oraz na podest dla muzyków. Można rozważyć dwie opcje – wynajem kilku mniejszych namiotów (6x24m i 6x12m) lub namiotu większego, z wyższym sufitem, a często również składanymi ścianami z płyt. Koszt dwóch mniejszych namiotów wynosi ok. 5 tys. złotych, w przypadku namiotu większego musimy się liczyć z kilkakrotnie wyższą ceną.

Jeśli decydujemy się na rozstawienie małych stolików, albo kilku stołów, w trosce o komfort gości, warto zadbać o miejsce przy wejściu, by na przykład na ozdobnych sztalugach, rozpiąć plany stołów. Ich uzupełnieniem będą rozstawione na stolikach numerki oraz winietki, z imionami i nazwiskami każdego z gości.

W przypadku wesela zorganizowanego w porach roku nico chłodniejszych, musimy się liczyć też z koniecznością zorganizowania miejsca na piecyk i samego piecyka. Na rynku dostępne są piecyki namiotowe, ale wiele firm oferujących wynajem namiotów, ma w swojej ofercie specjalne namioty ogrzewane, idealne nawet na wesela organizowane przy ujemnej temperaturze powietrza.

Za dodatkową opłatą często firmy oferują też (poza stołami, krzesłami), takie wyposażenie namiotu, jak:

  • gala z białej tkaniny na suficie i ścianach;
  • żyrandole;
  • sztuczne drzewka, bluszcze.

Organizując wesele pod namiotem trzeba się również liczyć z kosztami wynajmu firmy cateringowej i obsługi przyjęcia, wynajęcia firmy florystycznej, która zadba o odpowiedni wystrój stołów i namiotów, a także z kosztem wynajmu przenośnych toalet. Pewne jest jednak, że przyjęcie pod namiotem ma swój niepowtarzalny urok, warto zatem – jeśli tylko Para Młoda może sobie na to pozwolić – przymknąć oko na dodatkowe opłaty. Wieczór okaże się wart każdej ceny!

Produkty powiązane