Jak zaplanować przyjęcie idealne?

W dawnej Polsce o skromnych zaślubinach nie mogło być mowy – podlegały one rygorom tradycji nakazującej huczne świętowanie połączenia dwóch rodów.

Dziś, choć wesele wciąż pozostaje dniem szczególnym i często urządzane jest z rozmachem, to scenariusz tego dnia jest tak naprawdę ograniczony wyłącznie preferencjami i wyobraźnią przyszłych małżonków, a także budżetem.

Niektórym parom wystarczy tylko symboliczna lampka szampana wypita po uroczystości z bliskimi przyjaciółmi, inni nie wyobrażają sobie zaślubin bez imprezy w pięknym otoczeniu.

Jak zorganizować takie przyjęcie, by wszyscy doskonale się na nim bawili?

 

Plan doskonały

Nie bez przyczyny mówi się, że na sukces składa się 80 proc. pracy koncepcyjnej i zaledwie 20 proc. działania.

Dobry, szczegółowy plan pokazuje bowiem, jakie aktywności musimy podjąć i w jakich terminach, umożliwia śledzenie postępów prac i identyfikację słabych punktów. Dlatego też na sukces idealnego przyjęcia składa się doskonały plan, który warto zacząć sporządzać już po podjęciu decyzji o połączeniu się węzłem małżeńskim. Unikniemy wówczas niepotrzebnego stresu oraz zminimalizujemy ryzyko przeoczenia ważnego elementu lub też przyjęcie będzie nieudane.

Przed nami będzie decyzja dotycząca wyboru rodzaju ślubu

  • cywilny,
  • kościelny
  • czy konkordatowy

bowiem może on determinować charakter przyjęcia. Istotne jest również ustalenie dokładnej daty ślubu, a także formy przyjęcia.

Wiele osób świadomie rezygnuje z bogatej oprawy ceremonii, by podkreślić, że największe znaczenie ma dla nich aspekt duchowy a nie materialny. Wówczas tak naprawdę organizacja przyjęcia może ograniczyć się do zarezerwowania stolika dla najbliższych w restauracji oraz wypicia lampki szampana.

Warto jednak, skoro rezygnujemy z fotografa czy kamerzysty, zadbać o utrwalenie tej chwili i o taką pamiątkę, jak księga gości w której bliscy pozostawią swoje wpisy nawiązujące do tego wyjątkowego dnia.

Inne pary z kolei chcą, by był to dzień niezapomniany, wyjątkowy, bajkowy i zorganizowany z iście staropolskim rozmachem.

To właśnie z myślą o nich powstał przemysł ślubno-weselny: ślubne magazyny, salony z sukniami, obrączkami, wyspecjalizowane w organizacji ślubów agencje, floryści, firmy wynajmujące namioty dla gości itd.

Jeśli właśnie o takim pełnym przepychu ślubie marzymy, warto powierzyć jego organizacje wedding plannerowi, który zadba o wszystkie szczegóły i zminimalizuje nasz stres związany ze zmianą stanu cywilnego.

Jeśli jednak zdecydujemy się samodzielnie zorganizować weselne przyjęcie, konieczne będzie:

  1. przygotowanie listy gości (ich liczba warunkuje rodzaj sali), określenie budżetu, który chcemy przeznaczyć na wesele,
  2. wybór świadków,
  3. znalezienie idealnego lokalu na przyjęcie weselne. Rezerwując termin warto także ustalić, czy w cenie znajduje się dekoracja sali i / lub stołów.

 

Wchodzimy w weselne szczegóły

Kiedy mamy już ustalony termin i zarezerwowaną salę na weselne przyjęcie, konieczne jest zadbanie o oprawę muzyczną wesela oraz o profesjonalnego fotografa i / lub kamerzystę.

Warto w tym względzie skorzystać z polecenia rodziny bądź znajomych, bądź też przejrzeć portfolio, zrealizowane filmy, przesłuchać propozycje utworów, a następnie spotkać się z wykonawcami, w celu uzgodnienia wszelkich szczegółów i ewentualnego podpisania umowy.

Z zespołem warto również ustalić weselne zabawy bądź też świadomie z nich zrezygnować.

 

Odpowiednie menu

Choć wesele to przede wszystkim wspólna zabawa, to jednak jedzenie stanowi ważny jej element. Warto jeszcze przed wyborem restauracji, w której organizowane będzie przyjęcie, wybrać się tam na obiad. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości, na etapie ustalania szczegółów można poprosić o przygotowanie poszczególnych dań, by próbując wybrać odpowiadające nam smaki.

Menu na przyjęcie weselne powinno być różnorodne, tak by każdy z gości mógł znaleźć coś dla siebie. Zadbajmy też o jego prostotę - zbyt fantazyjne potrawy rzadko się sprawdzają (można je ewentualnie potraktować jako atrakcję dla gości).

Warto przy okazji zadbać, by menu weselne było dostępne dla każdego z gości tak, by mógł sam podjąć decyzje o podawanych potrawach.

Jeśli na przyjęciu będą dzieci, również należy pomyśleć o specjalnych daniach dla nich i / lub o odpowiedniej wielkości porcjach.

Komponując menu, warto zadbać o odpowiedni alkohol, dopasowany do potraw. Oprócz tradycyjnej wódki, na stole powinno pojawić się również wino, a do deseru – likiery.

Zamawiając alkohol, warto przy okazji pomyśleć o eleganckiej ozdobie butelek, takiej jak zawieszki czy etykiety na wódkę weselną. Pozostając przy temacie menu, warto również zastanowić się nad ustawieniem stołów na przyjęcie – ich układ często warunkowany jest kształtem sali oraz kształtem samych stolików.

By dobrze rozplanować rozsadzenie gości podczas wesela, należy przede wszystkim pamiętać, że każdy z nich musi czuć się jak najlepiej. Warto zatem zadbać o to, by godnie zostali potraktowani zarówno seniorzy, jak i najmłodsi weselni goście, którym także należy zapewnić odpowiednie miejsce. Aby goście nie musieli poszukiwać właściwego stolika na sali bankietowej, warto rozważyć udogodnienie, jakim jest plan stołów i winietki śłubne.

Można dodatkowo przystroić salę bieżnikami z motywem ślubu lub plakatami powitalnymi.

 

Prezenty dla gości

Miłym zwyczajem, który pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno, są upominki dla gości.

Warto przygotować drobne prezenty, dziękując na towarzystwo w tak ważnym dla nas dniu. Taki upominek z pewnością wywoła miły uśmiech na twarzach naszych bliskich, przypominać też będzie o dobrej zabawie na weselu.

Co jednak możemy oferować naszym gościom?

Wszystko zależy od naszej kreatywności oraz budżetu, ale do najpopularniejszych upominków należą pięknie pakowane słodkości, na przykład:

Taki miły drobiazg sprawi, że goście nigdy nie zapomną naszej uroczystości.

Organizując przyjęcie nie można też zapominać, że jego celem jest spędzenie czasu z gośćmi i wspólne przeżywanie ważnego dla nas dnia. Mimo planowania, bądźmy zatem elastyczni i naturalni, ciesząc się wraz ze wszystkimi swoim szczęściem.