7 wskazówek jak wypisać zaproszenia ślubne

Choć w natłoku weselnych przygotowań mogłoby się wydawać, że zaproszenia ślubne to Twój najmniejszy problem, tak naprawdę jest to jeden z najważniejszych elementów całego przedsięwzięcia. W pewnym sensie jest to twój osobisty sposób kontaktu z gośćmi, którzy zaszczycą swoją obecnością Twoją imprezę. Nie przedłużajmy zatem — poniżej znajdziesz 7 wskazówek, które pomogą Ci wypisać je jak należy!

1. Pamiętaj o wszystkich istotnych informacjach

Zaproszenie ślubne odgrywa przede wszystkim rolę informacyjną — powinno więc zawierać wszelkie dane istotne z punktu widzenia gości. Imiona i nazwiska młodej pary to absolutna podstawa. Podobnie jak data i miejsce samego ślubu oraz przyjęcia weselnego — bez względu na to czy mówimy tutaj o zaślubinach kościelnych, czy też uroczystości cywilnej połączonej z nieco bardziej odświętnym obiadem. Istotnym elementem jest również prośba o potwierdzenie przybycia wraz z numerem telefonu lub adresem e-mail. Choć może nie wydaje się to tak ważne, jak data całego wydarzenia, zaufaj nam — docenisz to, dokonując rezerwacji miejsc w lokalu lub restauracji. Jaki kontakt umieścić w zaproszeniu? Oczywistym wyborem są państwo młodzi, jednak mogą to być również rodzice.

2. Ważny cytat, własna inwencja czy gotowy tekst?

Większość wzorów zaproszeń ślubnych posiada gotową formułkę, kora ma na celu oddać uroczysty charakter wydarzenia, godnie zaprezentować wszelkie informacje oraz okazać należyty szacunek adresatom — jak najbardziej możesz z niej skorzystać! Jeśli jednak czujesz się na siłach lub po prostu zależy Ci na nieco bardziej osobistym i unikalnym zaproszeniu, możesz stworzyć coś własnego na bazie gotowych rozwiązań. Częstą praktyką jest także umieszczenie ważnego cytatu, wersu z piosenki, wiersza lub innego rodzaju tekstu, który odgrywa ważną rolę w życiu młodych. Nie zapomnij jednak o uwzględnieniu autora!

3. Poprawna forma i odmiana danych gości

Jakiekolwiek błędy w imionach i nazwiskach zapraszanych osób nie świadczą dobrze o gospodarzu — to jest oczywiste. Oprócz ortografii istotna jest jednak prawidłowa odmiana, która zależy od sformułowania otwierającego zaproszenie ślubne. Przykładowo — jeśli tekst zaczyna się od “Mamy zaszczyt zaprosić...”, to imiona i nazwiska powinny znaleźć się w bierniku (kogo?), czyli np. Marię i Jana Kowalskich. Rozpoczynamy zawsze od imienia kobiety, nawet gdy nie należy ona do rodziny. Kłopot mogą sprawić nam natomiast nazwiska o niestandardowej odmianie lub jej braku (co często wynika z preferencji jego właścicieli). W takim przypadku warto się dodatkowo upewnić u źródła.

4. Sugestie dotyczące prezentów

Upominki od rodziny i znajomych to nieodzowny element każdego wesela. Warto zatem, aby temat ten został zaadresowany w zaproszeniu ślubnym — w ten sposób unikniesz przykrych niespodzianek lub zwyczajnie niepotrzebnych prezentów. Wyposażenie do nowego mieszkania, a może po prostu pieniądze? Kwiaty, ulubione trunki czy (bardzo ostatnio popularne) losy na loterii? Drobne sugestia — na przykład w formie grafiki lub prostego wierszyka — sprawdzi się tutaj doskonale.

5. Drukowane czy wypisywane ręcznie?

Wielu sprzedawców zaproszeń ślubnych oferuje możliwość personalizacji — w tym przypadku wszelkie dane wprowadzane są cyfrowo, a imiona oraz nazwiska gości zostają wydrukowane bezpośrednio na karcie. Możesz jednak również pokusić się o własnoręczne wypisywanie zaproszenia — to bez wątpienia oznacza sporo pracy, lecz nadaje mu dużo bardziej osobistego charakteru.

6. Jak dostarczyć zaproszenie ślubne?

Osobiste wręczanie zaproszeń ślubnych ma w naszej kulturze bogatą historię. W przypadku osób szczególnie bliskich, które spotykamy na co dzień, wysłanie takie dokumentu pocztą (na przykład na drugi koniec tego samego miasta), byłoby wręcz nieuprzejme. Podobnie w przypadku rodziców oraz najbliższej rodziny — nawet gdy mieszkają nieco dalej. W innych przypadkach możesz spokojnie skorzystać z usług poczty.

7. Sprawdź poprawność danych przed wysłaniem!

Choć może się to wydawać oczywiste, ostrożności nigdy za wiele! Dokładnie sprawdzaj wszelkie informacje zawarte w zaproszeniu ślubnym, aby uniknąć niepotrzebnej gafy. Czasem nawet drobna literówka ma znaczenie, nie wspominając nawet o błędach w adresie oraz dacie wydarzenia. Nie potrzebujesz przecież dodatkowego stresu!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź pozostałe wpisy dostępne w naszym serwisie!