Wesele w stylu boho

Boho wielu osobom kojarzy się do dnia dzisiejszego z kolorowymi dziećmi – kwiatami, czyli hippisami. Prawda jest taka, że jest to nurt artystyczny, którego nazwa wywodzi się od słowa bohema, czyli cyganeria. Członkowie tego środowiska nie kryli pogardy wobec obowiązujących reguł zachowania, norm społecznych czy materialistycznego podejścia do życia. W początkach XX wieku styl ten wrócił do łask, choć tym razem nie został zarezerwowany wyłącznie dla środowiska artystycznego. Luz, artyzm połączenia kolorów i faktur stały się niezwykle modne i tak – z małymi przerwami – jest po dziś dzień. Teraz jednak styl boho nie ogranicza się do kwestii związanych z modą, pojawia się również we wszelkiego rodzaju dodatkach służących do aranżacji wnętrz, a tym samym… na ślubach.

 

Co kryje w sobie boho?

 

Boho chic od kilku lat niepodzielnie króluje na weselach, w stylu tym zakochały się nawet gwiazdy, jak Kate Moss, a także dzieci gwiazd – wspomnieć można choćby suknie ślubną numer dwa Lary Gessler, w której miała swoją sesję zdjęciową.

Styl boho oznacza bowiem swobodę, zerwanie z niewygodnymi kreacjami, urokliwą improwizację, która zaskakuje i zachwyca wszystkich gości. Wbrew fałszywym opiniom, stylowi temu daleko jest od jarmarcznego, to raczej zwiewność, romantyczność, ale i duże, etniczne wzory czy kwiatowe motywy. W sukni ślubnej w stylu boho każda Panna Młoda ma szanse poczuć się wyjątkowo, a przy tym swobodnie. To zdecydowanie doskonały wybór dla tych par, które cenią sobie wolność, które mają dystans do siebie, a przy tym stawiają na wyjątkowość.

Boho w dużej mierze stawia na własne stylizacje, co oznacza, że nawet w tym samym modelu sukni, każda Panna Młoda może wyglądać inaczej – jedna przełamie prostotę koronkowej sukni skórzanym paskiem, inna – masywną biżuterią.

Jeśli do tego dodamy Pana Młodego w szelkach lub oryginalnej kamizelce, a całość stylizacji uzupełnimy o bukiety polnych kwiatów (które pojawiają się również w aranżacji weselnej sali i dodatkach w stylu boho), otrzymujemy parę idealnie wpisującą się w klimaty boho.

Na co jeszcze zwrócić uwagę w stylizacjach boho?

 • florystyczne / orientalne motywy,
 • długie i luźne spódnice / suknie,
 • kroje odsłaniające nogi / plecy,
 • koronki w połączeniu z kontrastowymi fakturami (np. skórą),
 • transparentne, długie welony,
 • kolory nawiązujące do natury lub pastele, znacznie rzadziej barwy wyraziste,
 • nietypowy kolor garnitury Pana Młodego
 • kapelusze,
 • szerokie paski, biżuteria w dużych ilościach (m.in. korale, bransoletki, opaski na głowę, duże klipsy / zwisające kolczyki),
 • włosy rozpuszczone lub splecione w warkocze czy kłosy,
 • delikatny, niemal niewidoczny makijaż Panny Młodej (ewentualnie nieco mocniej podkreślone usta oraz policzki),
 • piórka, wstążki i wstążeczki pojawiające się również na różnych elementach związanych z organizacją wesela i aranżacją weselnej sali (począwszy od zaproszeń ślubnych z motywem boho), poprzez numerki na stół i winietki, aż po ślubne albumy).

 

Boho to klimat

 

Aranżacje ślubnych wnętrz, stołów to swego rodzaju kompilacja shabby chic, elementów rustykalnych, materiałów eco, zdekompletowanych naczyń, piór i wstążek. Wszystko to jest naturalne, zwiewne, stylowe, nienarzucające się, a jednak przyciągające wzrok swym urokiem i lekkością.

Najlepszym miejscem na ślub w stylu boho jest ogród, polana lub duży namiot – styl ten preferuje śluby na wolnym powietrzu, co nie oznacza, że nie jest on stosowany we wnętrzach.

Kluczem do sukcesu jest tu dbałość o szczegóły i powtarzające się motywy, bowiem łatwo popaść w przesadę. Najlepiej jest korzystać z elementów składających się w spójną całość, ozdobionych motywem kwiatów lub piór (jak na przykład ślubne zaproszenia ozdobione kwiatami lub zaproszenia ze zwiewnymi, pastelowymi piórami). Doskonałym materiałem jest na przykład drewno czy wiklina.

Ale boho to nie tylko zaproszenia, to również aranżacja stołu, z dominującymi na nim bukietami polnych kwiatów i urokliwymi winietkami czy numerkami, to również ręcznie robione dekoracje, lampiony itd.

To, co cieszy i zaskakuje w stylu boho, to powszechna dostępność materiałów, z których wykonywane są dekoracje, a także niezwykła atmosfera bliskości i radości ze wspólnego przeżywania tego wyjątkowego dnia.

Produkty powiązane