Ślub w stylu folk

Ostatnie lata przyniosły modę na przyjęcia ślubne utrzymane w jednym stylu, starannie dopracowane pod względem motywów przewodnich, a co za tym idzie – kolorystyki, dodatków i wszystkich elementów pojawiających się na przyjęciu. Ta spójność i harmonia ma swoje odzwierciedlenie w samopoczuciu Młodej Pary i gości, jest jednym ze sposobów na to, by ślub był niezapomniany. Taka oprawa ślubu może nawiązywać do rodzinnych tradycji przyszłych małżonków, a także stanowić wyraz ich zainteresowań czy stanowić odbicie gustów. Wśród wielu stylów w jakich wesele może być zorganizowane, jednym z najciekawszych, ale i najtrudniejszych pod względem organizacyjnym, jest wesele w stylu folk.

 

Co znaczy wesele folk

 

Termin folk ma kilka znaczeń i najczęściej kojarzony jest z folkową muzyką, czyli muzyką wywodzącą się z ludowej. Folk to także swego rodzaju trend w modzie i dekoracji wnętrz, zainspirowany ludowymi motywami. Nie ma on nic wspólnego z przaśnymi zwyczajami czy ozdobami, to raczej swojskość w połączeniu z umiłowaniem i pielęgnowaniem tradycji, feerią barw, misternym wykonaniem. Nie bez przyczyny śluby i wesela w stylu folk, zarówno z dekoracjami, jak i elementami ślubnego stroju inspirowanymi folklorem, mają coraz więcej zwolenników. Kluczem do sukcesu jest tu jednak umiar i ograniczenie się wyłącznie do kilku elementów o charakterze ludowym.

 

Liczą się szczegóły folk

 

Wesele w stylu folk łączy w sobie bogactwo natury, tradycję i energię kolorów, a także pietyzm, którymi cechują się artystyczne wyroby ludowe. Kolory dominujące w tym stylu to: czerwień, niebieski, żółty, zielony. Doskonale komponują się one z bielą, która – jeśli chcemy zachować równowagę – powinna stanowić tło dla ludowych wzorów.

Bukiety w stylu folk kojarzą się z bogactwem pól i łąk – często wykonane są one na bazie zbóż połączonych z polnymi kwiatami i / lub ziołami. Polne kwiaty mogą zdobić również głowę Panny Młodej. Takie dekoracje są nie tylko tanie, ale przede wszystkim pełne uroku i niepowtarzalnego wdzięku.

Ludowe motywy mogą pojawić się również na ślubnych strojach Panny Młodej. Na rynku dostępne są suknie ślubne posiadające ozdobne naszycia z ludowymi motywami bądź barwne gorsety, nawiązujące do strojów regionalnych. Dla osób, które nie chcą strojem aż tak mocno podkreślać folkowego charakteru wesela, doskonałym rozwiązaniem będą wyłącznie dodatki do tych strojów – barwny krawat Pana Młodego, sznur korali czy pięknie zdobiona chusta Panny Młodej.

Z kolorowymi dodatkami korespondować musi także makijaż Panny Młodej (usta powinny być mocno pociągnięte czerwoną szminką) oraz jej fryzura – doskonale sprawdzą się takie uczesania, jak warkocze, korona czy klasyczny francuz.

Podczas wesela w stylu folk korale nie tylko zdobią szyję Panny Młodej, ale mogą również stanowić element dekoracji weselnej sali – sznury korali zwieszają się z sufitu, są także rozłożone na weselnych stołach. Poza koralami, na weselu w stylu folk królują również wielobarwne wstążki, które można wykorzystać zarówno do ozdobienia włosów Panny Młodej, jej bukietu, jak i ślubnej sali. Wyjątkowo efektownie mogą prezentować się wraz ze snopkami siana, które są częstym elementem aranżacji restauracji, podczas takich wesel. Oczywiście snopki są pięknie przyozdobione i mają nie tylko walor dekoracyjny, ale i praktyczny – z nich mogą być wykonane siedziska czy też służą one jako tablica informacyjna (na której przytwierdzony jest na przykład plan stołów) .

Element folkloru może pojawiać się również w postaci zawieszek na alkohol, ozdobionych ludowymi motywami, folkowych ślubnych winietek i / lub numerków na stół. Te drobne ozdoby weselnej sali stworzyć mogą niezwykły klimat, ocieplić wnętrze, a jednocześnie (przy oszczędnym stosowaniu form i kolorów tła), nie będą kojarzyły się z jarmarcznymi gadżetami, tylko z wyrafinowaniem i polskością.

Wyrazem szczególnej dbałości o spójność stylu, a przy okazji pewną niespodzianką dla gości i zapowiedzią niezwykłej atmosfery, jest ozdobienie motywem folkowym również ślubnych zaproszeńZaproszenia drewniane z motywem kwiatów czy ptaszków, zachwycą gości i będą ukłonem w ich stronę – wszak same w sobie stanowią piękną pamiątkę ślubu.

Folklor kojarzy się z pięknem polskiej wsi, wytworami artystycznymi jej mieszkańców, plonami sadów i ogrodów i właśnie ten klimat warto przenieść na weselną salę. Styl ten doskonale sprawdza się zarówno podczas przyjęć w drewnianej chacie, jak i eleganckiej restauracji, zaś prawdziwym przebojem ostatnich lat, są motywy łowickie pojawiające się jako dodatek. Niezależnie jednak po jakie wzory sięgniemy musimy zadbać o ich jednorodność – dopiero wówczas osiągniemy wymarzony efekt.

Podzielcie się Waszymi pomysłami na wesele w stylu folk? Jakie elementy dekoracyjne się pojawiły lub jakie planujecie zastosować?

Produkty powiązane