Lista prezentów – tak czy nie?

Trzy miksery, dwa odkurzacze, niezliczone egzemplarze kuchennych ściereczek, ręczników, serwisów obiadowych, wazony, które przez najbliższe kilka lat zbierać będą tylko kurz – to tylko nieliczne przykłady prezentów, które wręczane są Nowożeńcom. Jak uniknąć takich niechcianych podarków? Rozwiązanie jest proste – stworzyć listę ślubnych prezentów.

 

Wygoda

 

Niezależnie od tego, czy zamieszkujecie już wspólnie, czy też dopiero zaczynacie tworzyć wspólne gospodarstwo domowe bądź dokonywać zakupu mieszkania, warto przygotować listę ślubnych prezentów. Dzięki niej zyskujecie pewność, że otrzymacie w prezencie dokładnie to, czego potrzebujecie bądź to, o czym zawsze marzyliście, ale ograniczony budżet czy rozwaga nie pozwalały na zakup. Moda na takie listy przyszła do Polski z Zachodu, ale z roku na rok zyskuje coraz większą liczbę zwolenników.

Lista taka służy nie tylko satysfakcji Młodej Pary, ale stanowi również dużą pomoc dla weselnych gości, którzy borykają się z dylematem, co Nowożeńcom może być potrzebne. Listę prezentów należy jednak przygotować w taki sposób, by każdy z gości mógł znaleźć coś dla siebie – stosownie do swojego statusu i możliwości finansowych. Pozwala uniknąć również sytuacji, w których goście czują się niekomfortowo, bowiem nie mogą sobie pozwolić na zakup przedmiotów z listy. Warto zatem zadbać, by na wspomnianej liście, nie zabrakło prezentów o różnej wartości materialnej.

Lista ślubnych prezentów, z dołączonymi do niej adresami sklepów, w których goście znajdą przedmioty na niej się znajdujące, zwykle dołączana jest do zaproszeń ślubnych, bądź też goście ślubni kierowani są w tej sprawie do drużby (bądź innej wskazanej osoby, na przykład kogoś z rodzeństwa Młodych), odpowiedzialnego za koordynację zakupów. Coraz częściej administrowanie listą przejmują sklepy z artykułami gospodarstwa domowego czy innymi, znajdującymi się na liście. Ich pracownicy dbają o to, by taka lista była na bieżąco uaktualniana, zaś zakupione prezenty z niej wykreślane.

 

Lista prezentów – czy to wypada?

 

Powodem, dla którego Młode Pary często wstrzymują się od utworzenia listy, są obawy, jak taka lista zostanie odebrana przez weselnych gości. Tymczasem jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które zadowoli zarówno Nowożeńców, jak i gości weselnych. Oczywiście, należy liczyć się z tym, że wujek czy ciocia oburzą się na tak przygotowaną listę i otwarcie ją zignorują. Większość osób odetchnie jednak z ulgą, bowiem nie będą musieli zastanawiać się co kupić i podejmować ryzyka, że prezent będzie nietrafiony. Tak naprawdę zatem to, czy rozwiązanie zakładające stworzenie listy prezentów będzie taktowne, czy też nie, uzależnione jest od znajomości przez Młodą Parę zaproszonych gości.

Alternatywą dla stworzenia listy ślubnych prezentów jest powiadomienie wszystkich, że zamiast prezentów w formie materialnej, Para Młoda woli dostać pieniądze (na przykład w sytuacji planowego zakupu mieszkania czy odbycia podróży życia). Warto wówczas otwarcie porozmawiać z gośćmi informując o powodach takiej decyzji. Mimo iż wiele gości wciąż ma opory przed wręczaniem kopert, to wykorzystując m.in. pudełka na koperty czy pudełka na pieniądze, mogą to zrobić w sposób elegancki i taktowny.

Rozwiązując problem prezentów ślubnych, warto również wyrazić swoje stanowisko w kwestii kwiatów przynoszonych na ślub. Coraz częściej już same zaproszenia ślubne zawierają prośbę, by zamiast kwiatów przynieść karmę dla psów (która przekazywana jest później do schroniska), książeczki dla dzieci (którymi Nowożeńcy obdarowują lokalne domy dziecka) czy przekazać darowiznę na cele charytatywne.

 

Zalety i wady listy prezentów ślubnych

 

Sporządzenie przez Młodą Parę listy prezentów ma swoje zalety i wady.

Zalety:

  • Para Młoda ma szansę dostać w prezencie dokładnie to, czego pragnie i czego oczekuje;
  • goście nie muszą zastanawiać się, co kupić Młodej Parze, nie tracą czasu na dokonywanie wyboru;
  • w przypadku przygotowania listy sklepów z uwzględnieniem sklepów internetowych, wygoda dla gości, którzy nie muszą tracić czasu na dojazd do sklepu, a ponadto możliwość skorzystania z opcji bezpośredniej wysyłki prezentu na adres Nowożeńców, co eliminuje ewentualne problemy z transportem.

Wady:

  • Przy niewłaściwie sporządzonej liście prezentów (brak zróżnicowania prezentów co do wartości), goście mogą poczuć się niezręcznie;
  • goście mogą pragnąć zachowania tajemnicy przez Młodą Parą, jaką kwotę przeznaczają na ślubny prezent,
  • potencjalna strata wspaniałego prezentu, którego wręczenie planował dany gość – po prostu nie będzie go na liście;
  • uznanie sporządzenia takiej listy przez Młodą Parę za faux pas;
  • brak zaskoczenia prezentem ze strony Młodej Pary.

 

Przykładowa lista prezentów ślubnych

Zawartość listy uzależniona jest oczywiście od zapotrzebowani i stanu posiadania Młodej Pary, ale warto pomyśleć, by na załączonym do zaproszeń ślubnych wykazie znalazły się następujące przedmioty: serwis obiadowy, serwis do herbaty, sztućce, komplet do soli i pieprzu, komplet salaterek, blender, mikser, opiekacz do kanapek, zestaw garnków, komplet pościeli, komplet ręczników, obrusy, aparat fotograficzny.

Niezależnie od tego, czy podejmiecie decyzję o stworzeniu takiej listy prezentów ślubnych czy też nie, warto przynajmniej wziąć pod uwagę taką możliwość. Rozwiązanie to daje bowiem szanse na spełnienie prawdziwych potrzeb Młodej Pary i ratuje przed dawanymi co prawda w najlepszych intencjach, ale kompletnie nietrafionymi podarunkami. Ułatwia także sytuację gościom, oszczędzając im dylematów związanych z wyborem prezentów. A Wy, jakie macie doświadczenia z wykonaniem listy prezentów? Podzielcie się swoimi uwagami – tworzyliście takie listy? Co się na nich znalazło?