Wybór miejsca przy weselnych stołach

Organizując ślub i dopracowując szczegóły weselnego przyjęcia, warto nieco uwagi poświęcić kwestii rozsadzenia gości przy stołach. Istotne jest bowiem takie ich rozmieszczenie, które będzie zapewniało dobrą zabawę i zachowanie wspaniałych wspomnień.

O tym, że rozlokowanie weselników wcale nie jest proste, przekonała się już niejedna Młoda Para, próbując rozsadzić zwaśnionych kuzynów czy przyjaciół, którzy nie darzą się sympatią.

Jaki jest zatem klucz do sukcesu na tym polu? Pomóc może stosowanie winieteknumerków na stół oraz planów stołów.

 

Jak Kargul z Pawlakiem?

 

Już na etapie wyboru weselnej sali oraz ułożenia planu przyjęcia warto zadbać o to, by rodzaj stołów, ich ułożenie i samo rozsadzenie gości było tak skomponowane, by wszyscy czuli się komfortowo.

Warto zadbać o takie rozmieszczenie obecnych na weselu osób, by czuli się oni „zaopiekowani”, by mieli o czym rozmawiać ze swoim sąsiadem, a także by nie popełnić swego rodzaju faux pass, lokując koło siebie byłych małżonków czy tych członków rodziny, którzy od lat się do siebie nie odzywają.

Mówiąc o rozsadzeniu uczestników wesela, zwykle stosuje się następujące sposoby:

  • rozlokowanie tradycyjne – możemy mówić o nim wówczas kiedy stół, przy którym siedzi Młoda Para znajduje się w centralnym miejscu, zaś miejsca obok Nowożeńców zajmują rodzice, albo – co zdarza się coraz częściej – świadkowie wraz z osobami towarzyszącymi.
  • podział na rodziny – to taki sposób rozmieszczenia, który zakłada, że każda z rodzin (Pana Młodego i Panny Młodej) siedzi przy osobnym stole, bądź też osoby zaproszone przez Pana Młodego oraz przez Pannę Młodą siedzą naprzeciwko siebie. Stopień pokrewieństwa oraz hierarchię gości wyznaczają miejsca najbliżej Nowożeńców.

W trosce o komfort gości, a także właściwe ich rozsadzenie, warto dokładnie oznaczyć zarówno miejsca przy stołach (na przykład stosując winietki czy numerki na stół), jak i – ułatwiając odnalezienie właściwego stolika / miejsca przy nim, zadbać o plan stołów. Ustawiony przy wejściu plan, nawiązujący wyglądem i charakterem do wystroju weselnej sali czy samego stołu, sprawi iż goście poczują się wyjątkowo i komfortowo.

 

Sposoby rozstawienia stołów

 

Na sposób rozlokowania gości duży wpływ ma nie tylko inwencja (i intuicja) Pary Młodej, ale też kształt weselnej sali oraz rodzaj stolików.

Możemy spotkać następujące ustawienia:

  • stoły okrągłe – ten system rozmieszczania weselnych gości jest znany szczególnie z amerykańskich filmów, ale i w Polsce zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Istnieją dwa efektywne warianty tego rozwiązania – pierwszy zakłada, że Para Młoda siedzi przy jednym z takich okrągłych stołów oraz drugi, kiedy stoły okrągłe są zarezerwowane dla gości, zaś Młoda Para (a także świadkowie i / lub rodzice Pary Młodej), siedzi przy długim stole, zwykle na podwyższeniu.
  • stoły ustawione na kształt litery „U” – ten sposób szczególnie dobrze sprawdza się w kwadratowej sali weselnej. Młoda Para siedzi w takim przypadku u szczytu stołu.
  • stoły ustawione na kształt litery „E”. Wariant ten sprawdza się szczególnie w przypadku większej liczby gości i dużej sali weselnej. Wymaga dbałości o to, by nikt nie siedział do siebie tyłem oraz by nie zasłaniać Pary Młodej. Przy takim ustawieniu stołów dobrze, jeśli na sali znajduje się podium czy też wydzielone miejsce dla orkiestry oraz wystarczająca ilość miejsca do tańca (tańczenie pomiędzy stołami czy w ich pobliżu jest niebezpieczne).

Niezależnie od tego, jaki wariant rozmieszczenia wybierzemy, warto już na etapie tworzenia listy gości dokładnie przemyśleć temat. Należy również zadbać o to, by każdy z gości był świadomy zajmowanego przez siebie miejsca – osiągniemy to stosując plany stołów i inne oznaczenia miejsc.

Koniecznie należy też pamiętać, że sam wybór miejsc dla gości, to nie wszystko. By poczuli się oni wyjątkowo, konieczne jest, by Pana Młoda choć na chwilę – jako gospodyni – dosiadła się do każdego stolika / każdej pary i z każdym zamieniła choć kilka słów.

Jest to również okazja, by przedstawić sobie gości siedzących obok czy naprzeciwko siebie. Z kolei Pan Młody powinien zadbać o dobrą zabawę kobiecego grona, szczególnie seniorek rodu i choć raz poprosić każdą z nich do tańca.

Produkty powiązane