Słodki początek wspólnego życia

Żadne wesele nie może odbyć się bez weselnego tortu, który jest jednym z najważniejszych momentów weselnego przyjęcia. To także gwarancja, że wspólne życie Młodej Pary będzie równie słodkie i bogate, dlatego tak wielką uwagę przywiązuje się do jego wyboru. Skąd wzięła się ta tradycja?

Na co zwracać uwagę, by weselny tort był nie tylko rozkoszą dla podniebienia, ale by swoim wyglądem oszołomił weselnych gości?

 

Tradycja weselnego tortu

Przed laty, to nie tort, a weselny kołacz królował na weselnych stołach w Polsce.

Niektóre źródła podają, iż wywodził się on z ciasta ofiarnego składanego przez Słowian Światowidowi, inne zaś doszukują się początku tradycji w aromatycznym cieście anyżkowym, podawanym w starożytnym Rzymie na zakończenie obfitych posiłków.

Niezależnie od tego, jakie były przyczyny jego pojawienia się na weselu Młodej Pary, kołacz stał się obrzędowym ciastem weselnym, zwanym chlebem życia. Uroczysty był nawet jego wypiek – towarzyszyły mu obrzędowe śpiewy, wykonywane przez tzw. korowajnice, zaś w XVI wieku przygotowaniem kołaczy weselnych zaczęli zajmować się już cukiernicy.

Weselny kołacz był ogromny, wypiekany z najlepszego gatunku mąki żytniej lub pszennej, z dodatkiem jajek, mleka, a niekiedy i cukru. Dekorowano go orzechami laskowymi bądź też wbitymi w środek figurkami z ciasta.

Ów kołacz z czasem został zastąpiony przez weselny tort, który po raz pierwszy pojawił się w Polsce prawdopodobnie po ślubie Zygmunta Starego z Boną Sforzą.

Początkowo tortami były cienkie placki przekładane migdałową masą i bogato zdobione, zaś z biegiem lat zaczęły one przybierać coraz bardziej fantazyjne formy i kształty.

 

Jak wybrać weselny tort

Chwila, kiedy Panna Młoda ma już wybraną sukienkę ślubną i zapadła decyzja odnośnie stylu wesela i wystroju weselnej sali to czas, by przystąpić do wyboru weselnego tortu.

Najnowsze trendy, czyli torty w masie cukrowej, czy też otwartość cukierników na indywidualne projekty, dają niemal nieograniczone możliwości wyboru i dopasowania tortu zarówno do preferencji smakowych, pory roku, jak i aranżacji ślubnej sali.

Decydując się na konkretny wariant weselnego tortu, warto wziąć pod uwagę następujące elementy:

  • wygląd weselnego tortu – dostępne na rynku torty coraz częściej przypominają małe dzieła sztuki, a prawdziwi mistrzowie potrafią nadać ciastu dowolny kształt i barwę. Jeśli Para Młoda nie ma jasnej wizji tortu, który pasowałby do wesela, warto przejrzeć katalog udostępniony przez cukiernię i skorzystać z gotowego modelu lub też uczynić z niego model wyjściowy, poddając go pewnym modyfikacjom. Współczesne torty wciąż w dużej mierze mają kształt koła i pokryte są jasną masą, choć coraz częściej pary zamawiają torty kwadratowe lub wieloboczne, oblane ciemną czekoladą bądź pokryte masą cukrową o fantazyjnych kolorach. Najlepiej, jeśli weselny tort nawiązuje swoim kształtem czy kolorem do motywu przewodniego wesela lub barwy dekoracji. Wówczas powstałe wrażenie harmonii jeszcze potęguje piękno tortu. Równie ważną jak kolor i kształt kwestią, jest również sama dekoracja – choć powoli odchodzi się od tradycyjnych figurek Pary Młodej na szczycie tortu, wciąż jeszcze możemy je spotkać. Dziś jednak prawdziwym hitem są jednak imiona lub monogramy Nowożeńców umieszczane na zwieńczeniu ciasta, dostępne w wersji z figurkami bądź też funkcjonujące, jako samodzielna ozdoba.
  • smak weselnego tortu – poszukiwanie idealnego smaku tortu przysparza parze młodej niemało dylematów, bowiem i tu cukiernicy oferują szeroki wybór. Najlepiej kierować się porą roku, decydując się w porze jesienno – zimowej na masy cięższe, kremowe, maślane, zaś w sezonie wiosenno – letnim postawić na smaki lekkie i orzeźwiające – śmietankowe, wykorzystujące bezy oraz bogactwo sezonowych owoców. W upalne miesiące doskonałym (ale też wciąż zaskakującym) rozwiązaniem będzie tort miętowy, który w połączeniu z czekoladą potrafi uwieść niejednego smakosza. Pewną ciekawostką, szczególnie dla wesel w stylu industrialnym, mogą być tzw. nude cake, czyli minimalistyczne wersje tortów, pozbawione niemal wszystkich ozdobników za wyjątkiem owoców bądź też kwiatów. Warto też pamiętać, by raczej zrezygnować z orzechów, zarówno jeśli chodzi o samo ciasto, masę, jak i dekoracje – coraz więcej osób cierpi na alergię pokarmową, a weselna zabawa ma być kojarzona z przyjemnością, nie zaś z pilną interwencją lekarską.

Warto również, przed wyborem tortu, zastanowić się, jaki budżet na niego chcemy przeznaczyć. Przyjmuje się, że na każde dziesięć osób trzeba dysponować kilogramem weselnego tortu, zatem w przypadku większych przyjęć, torty mogą przyjmować naprawdę imponujące rozmiary.

Biorąc pod uwagę, że średnia cena weselnego tortu to około 60 zł / kg, koszty mogą okazać się naprawdę duże.

Warto również rozważyć zamianę weselnego tortu na popularne ostatnio muffinki, które pięknie udekorowane, mogą okazać się jego godnym zastępcą. Tu również warto przeliczyć koszty – jedna muffinka to wydatek rzędu 4 – 5zł.

Bez względu na to, czy wybierzecie tort czy słodkie babeczki, ważne jest również to, by jego podaniu towarzyszyła odpowiednia muzyka i / lub zgaszone światła. Jest to bowiem kolejny element weselnego przyjęcia, który często pamięta się przez całe życie.

Produkty powiązane