Jak wybrać ślubną obrączkę?

O ile coraz więcej par rezygnuje z zaręczynowego pierścionka, to obrączka ma zarówno wymiar symboliczny, jak i stanowi namacalny dowód wstąpienia w związek małżeński. Dlatego też, do jej wyboru przywiązujemy tak dużą wagę – nie tylko przypomina o ukochanej osobie, ale także jest elementem stylizacji. Przed dokonaniem jej wyboru warto dobrze się zastanowić, biorąc pod uwagę zarówno jej fakturę, grubość, jak i materiał, z którego została wykonana.

 

Symbolika obrączki

 

Za sprawą swojego kształtu, obrączka stała się symbolem zawartego małżeństwa dopiero w średniowieczu – brak jej początku oraz końca, miał oznaczać nieskończoność oraz wieczną trwałość uczuć.

Kształt ten uważany był za magiczny, dlatego też obrączki często nazywane były „magicznym kręgiem”. Wymiana obrączek pomiędzy Parą stanowi nawiązanie do tej symboliki kręgu, ale i związana jest z poglądem, że małżeństwa zawierane są w niebie (czyli ludzie są sobie przeznaczeni, zanim jeszcze przyjdą na świat).

W Europie, zwyczaj nakładania sobie obrączek rozpowszechnił się w XVII wieku, kiedy obrzędach ślubnych zaczęły funkcjonować pierścienie pozbawione osadzonych w nich kamieni.

Zwyczaj ten został wprowadzony przez bogatych kupców, którzy usłyszeli o nim prawdopodobnie od żeglarzy. W Polsce, obrączki zastąpiły zwyczaj wiązania rąk czy wymiany wieńców około XVIII wieku, a dziś nie wyobrażamy już sobie małżeństwa, bez tego nierozerwalnie związanego z nim symbolu.

 

Wybór obrączki

Choć w przeszłości zwyczaj nakazywał, by ślubne obrączki nabywał Pan Młody, to współcześnie, Pary zwykle wybierają je wspólnie.

Czym jednak się kierować podejmując decyzję?

Stojąc przed wyborem obrączki, którą będziemy nosić na palcu przez całe swoje życie, warto zwrócić uwagę na jej trwałość oraz na estetykę wykonania.

Powinna być ona ze złota - z uwagi na różne jego odcienie, każdy może wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie barwę.

Często Pary decydują się też na obrączki dwukolorowe, wykonane z dwóch kolorów złota, jednak wówczas należy wziąć pod uwagę, że ich ewentualna korekta (na przykład rozmiaru) będzie utrudniona.

Niezależnie jednak od koloru złota, tego czy jest białe, czerwone lub też różowe, należy zwrócić uwagę na jego próbę. Określa ona zawartość złota w całym stopie, czyli im wyższa próba, tym więcej złota będzie zawierał stop.

Najczęściej spotykane próby złota to 333 (8K), 585 (14K) i 750 (18K), choć uważa się, że najlepszy stosunek ceny do jakości ma próba 585, nazywana 14-karatową.

Dla Pary Młodej duże znaczenie ma zwykle sam wygląd obrączki – i tu panuje wielka różnorodność, na rynku dostępne są bowiem zarówno obrączki gładkie, jak i te o fantazyjnych wzorach, a także wysadzane kamieniami.

Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto pokusić się o wybór obrączki z osadzonym w niej brylantem. Przemawia za tym jego trwałość – nie straci on blasku oraz nie porysuje się, co często się zdarza w przypadku cyrkonii.

Jeśli chodzi o wybór szerokości biżuterii, to Pary Młode decydują się zarówno na obrączki bardzo wąskie, o szerokości 3 mm, jak i obrączki szersze, 6 do 8 milimetrów.

Podejmując decyzję, warto rozważyć odmienną szerokość obrączek – warto, by przyszły Pan Młody wybrał nieco szerszą obrączkę, by jej wielkość była proporcjonalna w stosunku do znacznie większej i szerszej niż kobieca dłoni.

Ponadto, należy pamiętać o doborze właściwego rozmiaru. O ile w przypadku kobiet znających rozmiar noszonej biżuterii zwykle nie ma z tym problemu, o tyle panowie powinni pamiętać, że mierząc obrączkę, należy dodać pół rozmiaru. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem temperatury otoczenia palce lekko puchną, co może powodować pewien dyskomfort podczas noszenia biżuterii.

 

Grawerować czy nie?

W przeszłości często grawerowano na obrączkach imiona i nazwiska nowożeńców, datę ślubu oraz róże sentencje. Dziś ta moda powróciła, a wiele firm oferuje grawer frezem diamentowym w prezencie.

Najczęściej graweruje się :

  • datę ślubu,
  • inicjały lub imiona,
  • a także wyznania miłosne,
  • pojawiają się również cytaty z Biblii łacińskie sentencje, takie jak: „Totus Tuus (Cały Twój)’, czy „Semper fidelis (Zawsze wierny)”.
  • Pary mające do siebie duży dystans, mogą zdecydować się na grawer humorystyczny, na przykład: „Zmusił / -a mnie (imię i data)” czy „Natychmiast załóż ją z powrotem”.

Stosunkowo nowym trendem jest grawer zindywidualizowany, wykonany charakterem pisma przyszłych małżonków czy też odciski ich palców. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem – jeśli chodzi o grawerowanie – jest obwód obrączki (średnio mieści się na niej 25 znaków ze spacjami).

 

Obrączki to nie wszystko

Wybór obrączek to zaledwie jedna z wielu decyzji, którą należy podjąć przed ceremonią zaślubin. Ważna jest bowiem ich ekspozycja podczas ceremonii, co oznacza skorzystanie z kilku możliwych rozwiązań.

Coraz częściej Pary Młode sięgają po talerzyki i pudełka na obrączki, szczególnie te wykonane z modnego w ostatnich latach drewna.

Ten rodzaj ekspozycji sprawdzi się szczególnie w przypadku wesel w stylu rustykalnym czy romantycznym.

Drewniane pudełka są nie tylko doskonałym sposobem na przechowanie obrączek i podanie ich podczas ceremonii, ale również pełnić mogą funkcje użytkową – można przechowywać w nich biżuterię, będą stanowiły również piękną pamiątkę ślubu.

Dużym zainteresowaniem cieszą się również poduszki na obrączki ślubne, które nadają ceremonii klasy i stylu. Te wykonane z wysokiej klasy szlachetnych materiałów, niekiedy lekko perłowe, delikatne, są idealne zarówno w przypadku wesel w stylu klasycznym, jak i glamour, natomiast poduszeczki z naturalnych materiałów (na przykład z juty) będą odpowiednie w przypadku wesel w rustykalnym stylu.

Niezależnie jednak od tego, jaki wzór, rozmiar czy sposób ekspozycji Młoda Para wybierze, liczy się to, by obrączka była symbolem wielkiej, nieskończonej miłości, a także, by była chętnie przez Parę noszona.

Produkty powiązane