5 pomysłów na oświadczyny

Wesele jest dość skomplikowanym obrzędem, składającym się z licznych, wywodzących się z tradycji zwyczajów. Składa się na niego wiele rytuałów, a jednym z nich są zaręczyny, stanowiące niejako „pierwszy etap” wspólnego bycia ze sobą, jako małżeństwo.

W jaki jednak sposób najlepiej poprosić partnerkę o rękę? Czy filmowe sposoby na oświadczyny rzeczywiście się sprawdzają?

 

Say YES

Zaręczyny, zwane również zarękowinami lub zmówinami, należą do najdawniejszych zwyczajów weselnych. W pierwotnym prawie polskim, było to złożone sobie przez narzeczonych, w obecności świadków, wzajemne przyrzeczenie zawarcia małżeństwa.

Gwarancją dotrzymania umowy, było podanie sobie przez strony lub ich świadków rąk, bądź też wniesienie vadium. Dziś zaręczyny mają nieco innych charakter, choć wciąż stanowią pierwszy krok w kierunku małżeństwa.

Zwykle wiążą się też z wręczeniem pierścionka zaręczynowego w ozdobnym pudełku lub też w inny sposób, towarzyszy im również zaskoczenie drugiej strony.

Mimo iż scenarzyści filmowi czy autorzy książek prześcigają się w wymyślaniu fabuły uwzględniającej zaręczyny, nie wszystkie z tych sposobów sprawdzają się w rzeczywistości. Jakie są zatem te najlepsze, najpiękniejsze oświadczyny?

 

1. Dla wielbicieli klasyki

Mimo iż oświadczyny podczas kolacji w eleganckiej restauracji mogą wydawać się w dzisiejszych czasach nieco passé, nic bardziej mylnego. Nie musi być to wcale lokal na wieży Eiflla czy jeden z dachów hoteli czy restauracji w Bangkoku, by stworzyć wyjątkową atmosferę, sprzyjająca tak wyjątkowej okazji.

Zanim jednak wybierzesz restaurację, w której złożysz wybrance swojego serca propozycję zadbaj o to, by ów lokal odwiedzić i poznać jego charakter, a także rozmieszczenie stolików – te zlokalizowane w ciągach komunikacyjnych i / lub w pobliżu kuchni czy toalety nie będą dobrym pomysłem i nie zapewnią wystarczającej intymności.

Przejrzyj też menu by upewnić się, że są w nim dania, które partnerka będzie mogła zamówić (szczególnie, jeśli jest wegetarianką / weganką). Pamiętaj, również, że wyjątkowa okazja wymaga wyjątkowej oprawy, zadbaj zatem o elegancki strój, dobre maniery.

Staraj się też nie popadać w egzaltację, padając na kolanach przy innych gościach, w trakcie wręczania pierścionka. Może to zawstydzić partnerkę lub sprawić, że poczuje się zmuszona do przyjęcia oświadczyn pod milczącą presją tłumu.

Zapomnij też o filmowych sposobach na oświadczyny, czyli wrzucaniu pierścionka do szampana czy ukrywania go w ciastku – chyba, że chcesz powtórzyć oświadczyny na ostrym dyżurze, kiedy ona przez przypadek połknie biżuterię czy też gabinecie stomatologicznym, kiedy ukruszy sobie ząb (zastanów się, kto w takim przypadku regulować będzie rachunek za usługę).

Zamiast silić się na oryginalność, zadbaj po prostu o to, by był to spokojny, piękny wieczór, którego zwieńczeniem będą oświadczyny.

 

2. Dla wielbicieli kina

Uwielbiacie wspólnie przeżywać przygody bohaterów filmowych, oglądając je na wielkim ekranie? A może – co jeszcze wspanialsze – właśnie w kinie poznałeś swoją drugą połówkę?

Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, możesz dać się porwać chwili szaleństwa i … oświadczyć się w kinie. Tu, pierścionek wypada wręczyć w pięknym pudełku szczególnie, że same oświadczyny obserwować będą wszyscy obecni na widowni goście.

Takie zaręczyny zwykle organizowane są w porozumieniu z zarządzającymi kinem, bowiem nie ograniczają się do skromnego pytania podczas seansu filmowego, kiedy z ekranu spogląda Tom Hardy.

Zwykle, zamiast spodziewanego filmu, kobieta ogląda specjalnie przygotowany materiał, w którym pada pytanie o to, czy zostanie żoną „głównego bohatera”. Emisja takiego filmu przed seansem w niektórych kinach jest darmowa, ograniczeniem jest zwykle tylko czas jego trwania – mniej niż minutę.

W podobny sposób mogą oświadczyć się wielbiciele Melpomene – znane są już przypadki oświadczyn na deskach teatru po skończonym przedstawieniu.

Warunek – zarówno w przypadku kina, jak i teatru jest jeden – warto upewnić się, że wybranka nie będzie czuła się niekomfortowo w sytuacji, kiedy spogląda na nią cała widownia, a także … jest duża szansa na to, by powiedziała „Tak”.

 

3. Dla wielbicieli sportów (ekstremalnych)

Jeśli uprawiacie intensywnie sport, lubicie ten stan, kiedy adrenalina krąży w waszym organizmie, czemu nie zapewnić jej sobie jeszcze więcej i nie oświadczyć się na szczycie wysokiej góry lub podczas nurkowania?

Coraz częściej spotyka się też oświadczyny podczas skoku na spadochronie (znane są już nawet przypadki ślubów udzielanych w powietrzu), albo podczas podróży balonem.

Istnieją już nawet firmy, dbające o wszystkie szczegóły takich oświadczyn – przykładowo, około godzinny lot balonem, podczas którego serwowana jest butelka szampana, to koszt 2 tys. zł.

 

4. Dla miłośników egzotycznych podróży i romantycznych widoków

Coraz bardziej popularne są również oświadczyny podczas (zagranicznych) podróży. Można je zorganizować samodzielnie, można też powierzyć przygotowanie specjalnej oprawy takiej chwili firmie z branży eventowej czy turystycznej, oczywiście za dodatkową opłatą.

Zmysłowy wieczór na prywatnej plaży z butelką szampana, wycieczka luksusowym katamaranem po turkusowych wodach Karaibów, podczas której wręczysz wybrance pierścionek, lot helikopterem nad oceanem, a może przejażdżka luksusowym kabrioletem po uliczkach Paryża, 86. piętro Empire State Building czy raczej kolacja w bungalowach nad turkusową wodą otaczającą Bora Bora i lub schód słońca w pobliżu góry Otemanu - takich pomysłów są tysiące.

Ważne, by miejsce było idealne dla Waszej Pary. Jeśli Ty lubisz luksusowe wyspy i wylegiwanie się na plaży, a Ona górską wspinaczkę, wybierz raczej oświadczyny w pięknych ogrodach Miracle Gardens w Dubaju, rejs po Canal Grande w Wenecji lub – w ostateczności - krakowski rynek.

 

5. Dla domatorów i śpiochów

Ostatnim, wcale nie najgorszym, sposobem na oświadczyny, jest … łóżko.

Wcześniej możesz przygotować wyborną kolację w domu (jeśli nie potrafisz gotować, skorzystaj z vlogów, na których krok po kroku prowadzący wyjaśnia, jak przygotować daną potrawę, lub po prostu zamów kolację do domu), dbając o odpowiedni nastrój – świece, kwiaty, butelka dobrego wina.

Postaraj się, by nikt Wam nie przeszkadzał, wyłącz telefon i uprzedź wszystkich, że w godzinach wieczornych jesteś niedostępny. W zależności od sytuacji oświadczyć możesz się jeszcze tego samego dnia, lub o poranku – koniecznie przynosząc partnerce śniadanie do łóżka.

Tu, poza dobrą kawą, rogalikiem i sokiem pomarańczowym, na śniadaniowym stoliku możesz położyć róże i pudełko z pierścionkiem.

Dobrym pomysłem jest też deklaracja, że pragniesz budzić się u Jej boku codziennie / witać z Nią każdy poranek.

Produkty powiązane