Weselny stół w stylu rustykalnym i vintage

Ślub to wyjątkowa chwila nie tylko dla Młodej Pary, ale i dla weselnych gości.

Warto zadbać, aby ten pozostający na zawsze w pamięci moment miał również wyjątkową oprawę. Suknia ślubna, dekoracje sali i ślubnych stołów, wybór muzyki, samochodu do ślubu – to wszystko składa się na niepowtarzalną atmosferę, o której stworzenie szczególnie warto zadbać.

Wszystkie elementy powinny być spójne i korespondować ze stylem, w jaki zdecydowaliśmy się urządzić wesele.

Jak zatem udekorować stół na przyjecie w klimacie rustykalnym i vintage?

 

Co to za styl?

Styl rustykalny stanowi nawiązanie do tradycji wiejskiej, zatem ozdoby będą proste, charakteryzujące się stonowanymi, ciepłymi barwami, wprowadzające przyjemny, wręcz sielski nastrój.

Przyjęciu muszą towarzyszyć elementy przyrody, pojawia się zatem dużo świeżych i suszonych kwiatów, akcenty drewniane, a także misy z owocami. Mimo że styl ten opiera się na prostocie i niewielkiej ilości dodatków, nie ma nic wspólnego z nowoczesnym minimalizmem czy siermiężnością.

Wesela w tym stylu były jeszcze do niedawna szczególnie popularne w krajach Ameryki Północnej, ale już od kilku lat, podbija on również serca polskich nowożeńców.

Niezmiernie modnym stylem, w jakim organizowane są wesela, jest też vintage, czyli tak naprawdę powrót do przeszłości. Jest on widoczny zarówno w dekoracjach ślubnych, jak i stylizacji Pary Młodej, a suknie ślubne w tym stylu bardzo dobrze się sprzedają. Dekoracje vintage bazują na zawartości szaf, szkatułek na biżuterię czy kredensów naszych babć – pojawia się porcelana i metal, perły i koronki. Duże jest tu również kwiatów, świeczników czy przedmiotów ozdobionych m.in. różami.

 

Dekorujemy stoły

Jeśli zdecydujemy się wybrać styl rustykalny bądź styl vintage i w tej konwencji organizować ślubne przyjęcie, uwagę należy poświęcić przede wszystkim dekoracjom weselnej sali. Część z nich możemy wykonać sami, część warto zakupić, by nadać pomieszczeniom wyjątkowy charakter.

Jednym z najważniejszych elementów, które się na tę wyjątkowość składają, jest wygląd ślubnego stołu. Aby nadać mu wiejskiego (rustykalnego) charakteru wystarczą bieżniki na stół weselny, rozłożone na drewnianym stole (w drewnie mogą być widoczne sęki). Postawione na stole wazony z bukietami kwiatów czy świeczniki, nadadzą weselu romantycznej oprawy. Świeczniki mogą być proste, bez ozdób, można też użyć do ich ozdobienia (podobnie jak do ozdoby wazonów) wstążek, suszonych kwiatów czy kawałków kory.

Panować ma przyjemny, rodzinny nastrój, lecz jednocześnie przyjęcie nie może epatować banałem czy prowizorycznym wykonaniem dekoracji. Warto również powiesić girlandy, na przykład wykonane z juty, a także zastanowić się nad taką formą oznaczenia weselnych stołów, jak numerki na stół, wykonane z naturalnych materiałów (na przykład z drewna brzozy).

 

Upominki dla gości

Do takiego stylu warto dostosować również drobne upominki dla gości, czyli podarki wyrażające wdzięczność Młodej Pary dla gości, że zdecydowali się współtowarzyszyć w tym wyjątkowym dniu. Doskonałym pomysłem mogą być ślubne ptaszki wykonane z drewna, bądź breloki z tego samego materiału.

 

Kolorystyka vintage

Warto pamiętać, że elementy stylu rustykalnego można łączyć z innymi stylami (choć trzeba zachować ostrożność), a także, że wymaga on mniejszych nakładów finansowych niż na przykład styl glamour. Stół w stylu vintage ma przede wszystkim swoją określoną kolorystykę. Pojawiają się tu jasne pastele: róż, delikatny żółty, niebieski, zielony, a także biały. Mocniejsze kolory – czerwień, fuksja czy koral mogą być zastosowane w charakterze mocniejszych akcentów kolorystycznych.

Słowa, które opisują styl vintage, to: elegancja, szyk i nostalgia. Świeże bukiety (które mogą być umieszczone nie tylko w wazonach, w postaci kaskadowych dekoracji, ale i filiżankach), koronkowe wstążki stanowiące ozdoby bukietów czy wazonów, romantyczne świeczniki z długimi świecami – to wszystko doskonale koresponduje z wystrojem w stylu vintage. Podobnie zresztą jak perły (nie tylko na szyi Panny Młodej, ale i w dekoracjach), romantyczne figurki na tort czy eleganckie papierowe menu weselne.

 

Papierowe i drewniane dodatki

Warto wykorzystać również papierowe dodatki, takie jak zdjęcia Młodej Pary, by stworzyć z nich wyjątkową dekorację – w ten sposób goście mogą poznać całą historię głównych bohaterów wieczoru – od dzieciństwa poprzez poznanie się, aż po chwilę obecną. Zdjęcia mogą być rozwieszone na tasiemkach i przypięte urokliwymi klamerkami lub rozpostarte na przykład na starych drzwiach pokrytych pastelową farbą.

Równie ciekawym sposobem będzie przygotowanie bilecików, na których goście będą mogli napisać dla Młodej Pary kilka słów. Również i te bileciki mogą wisieć na tablicy lub tasiemkach, można też zastanowić się nad zakupem księgi dla gości, lub plakaty która będzie wspaniałą pamiątką z wesela.

 

Spójność stylu, piękne ozdoby stołów oraz drobne prezenty dla gości – wszystko to tworzy atmosferę ślubu. Dbając o szczegóły wesela w stylu vintage czy rustykalnym, możemy liczyć na zachwyt gości, którzy nie tylko będą dobrze się czuli w takim otoczeniu, ale długo jeszcze będą wspominać oprawę wesela.

Produkty powiązane