Jak zorganizować wieczór panieński i wieczór kawalerski ?

Wieczór panieński i kawalerski na stałe weszły już do ślubnego kalendarza i to niezależnie od formy, w jakiej są organizowane czy wieku przyszłych nowożeńców. Dla niektórych ta impreza przed ślubem jest symbolicznym pożegnaniem z wolnością, dla innych okazją do odpoczynku po stresie związanym ze ślubnymi przygotowaniami.

Jak ją zorganizować, by jej efekt nie przypominał fabuły słynnego filmu Kac Vegas?

 

Zapraszamy na wieczór

Dla większości osób wieczór panieński i kawalerski są świecką tradycją, z której nie powinno się rezygnować.

O ile w latach 80. i 90. XX w. organizowano je przeważnie w domu, spędzając czas przy kawie, cieście i alkoholu, obecnie przybierają one różne formy – od hucznych imprez, po relaksujące pobyty w Spa. Jednak, aby były one udane, trzeba sporo fantazji oraz przygotowań ze strony świadków.

Niezbędne jest też uzgodnienie z Młoda Parą dogodnego terminu, najlepiej około dwóch tygodni przed ślubem, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych skutków nieprzespanej nocy czy ewentualnych siniaków bądź zakwasów od tańca.

Żeby podkreślić szczególny charakter imprezy, warto zrezygnować ze współczesnej formy powiadomienia o wieczorze za pośrednictwem wiadomości tekstowej, sięgając raczej po tradycyjne zaproszenia panieńskie i zaproszenia kawalerskie, dbając o ich spójny z charakterem imprezy wygląd.

 

Przygotowanie wieczoru - jakie mamy możliwości?

Nieograniczoną liczbę możliwości organizacji wieczoru panieńskiego i kawalerskiego ogranicza tak naprawdę wyłącznie budżet imprezy.

Koniecznie należy również uwzględnić charakter i zainteresowania przyszłych nowożeńców, bowiem to oni mają czuć się w tym dniu wyjątkowo i dobrze się bawić.

 • Najtańszą opcją organizacji takiej imprezy jest pozostanie w domu, czyli tzw. domówka. Taki wieczór spędzony przy dobrym jedzeniu czy lampce wina i grach towarzyskich, może być wspaniałym pożegnaniem ze stanem panieńskim. Scenariusz imprezy warto ułożyć sobie już wcześniej, by tematycznie nawiązywała ona do przyszłych zaślubin. Do popularnych gier należy np. quiz znajomości Pana Młodego. Wymaga to wypełnienia przez niego przygotowanej ankiety, w której pytania dotyczą jego osoby (np. preferencji) oraz związku z przyszłą Panną Młodą – im zabawniejsze pytania, tym weselsza będzie zabawa. W trakcie imprezy należy zadawać Pannie Młodej pytania, a za każdą złą odpowiedź, musi ona wykonywać określone zadania.
 • Nieco droższy wariant domówki obejmuje jego zamianę w wieczór piękności. Możecie nałożyć maseczki, zająć się depilacją, masażem, zrobić makijaż, manicure i pedicure. Dobrym pomysłem jest również zaproszenie do domu profesjonalnego masażysty lub kosmetyczki. Musimy się jednak liczyć z tym, że zapłacimy również za ich dojazd (warto poszukać specjalistów z danego miasta, bowiem czasami dojazd w obrębie jego granic jest bezpłatny).
 • Jeśli przyszła Panna Młoda nie należy do osób wstydliwych i nieśmiałych, można rozważyć zaproszenie do domu chippendalesa, który wciągnie wszystkich do zabawy. Zwykle tancerze współpracują ze sobą, zatem możliwe jest wynajęcie całej grupy lub też duetu, na przykład z tancerką erotyczną. Koszt to ok. 400 do 500 zł za pojedynczy występ chippendalesa.
 • Przyjęcie w domu można również połączyć z wypadem do modnego klubu – to jedna z najczęściej spotykanych opcji. Należy jednak zadbać o rezerwację stolika, warto też porozumieć się z menedżerem klubu i przedstawić mu charakter imprezy. Kluby chętnie współpracują przy organizacji wieczorów panieńskich, pośredniczą również w wynajęciu na przykład tancerzy.
 • Jeśli przyszła Panna Młoda nie gustuje w klubowych klimatach, warto pomyśleć o wizycie w salonie Spa. Program takiego wieczoru panieńskiego lub typowego Day Spa uzależniony jest od wielu czynników - przede wszystkim od potrzeb uczestników, ich preferencji oraz indywidualnych życzeń. Wiele salonów oferuje gotowe pakiety zabiegów lub daje możliwość komponowania puli zabiegów. Często poza zabiegami kosmetycznymi, salony Spa oferują również lampkę szampana oraz przekąski.
 • Wśród wykorzystywanych pomysłów na wieczór panieński jest też przejazd limuzyną, przebieranie się w stroje, sesja zdjęciowa z profesjonalnym fotografem, wróżka, a także pokazy kulinarne z degustacją.
 • O wiele mniej skomplikowana jest organizacja wieczoru kawalerskiego – zwykle ogranicza się on do domówki i / lub wyjścia do klubu oraz ewentualnego wynajęcia tancerki (striptizerki). Sam występ to koszt ok. 300 zł z dojazdem.

 

O czym pamiętać?

Charakter wieczoru powinien być uzależniony od charakteru przyszłych małżonków. Ten wieczór powinien być poświęcony wyłącznie im, co znajdować może również wyraz we wręczanych im drobnych upominkach.

Mogą to być:

 • zabawne poduszki,
 • bielizna, na przykład seksowny gorset, który kobiety kupują sobie bardzo rzadko,
 • biżuteria z imieniem lub inicjałem,
 • profesjonalne zestawy do makijażu
 • czy – w porozumieniu z gośćmi obu wieczorów: panieńskiego i kawalerskiego – voucher dla młodej pary do wykorzystania w Spa czy hotelu.

Pamiętajmy też, iż podczas wieczoru panieńskiego i kawalerskiego liczy się dobra zabawa, nie może ona jednak przekroczyć pewnych granic.

Wszak główne gwiazdy tych wieczorów za kilka dni złożą deklarację wspólnego bycia razem.

Produkty powiązane