
Oprawa muzyczna ślubu jest nie mniej ważna, niż dekoracja kościoła. Wiele par życzy sobie, aby na ślubie zabrzmiały utwory świeckie, jednak nie każdy ksiądz wyraża na to zgodę. Są i nowożeńcy tradycjonaliści, którym zależy na muzyce liturgicznej. Sprawdź, które religijne pieśni najlepiej oddadzą podniosłość i radość, towarzyszące ceremonii zaślubin.
Muzyka na ślubie - tylko na żywo
Decydując się na wybór konkretnych utworów warto się zastanowić, które pieśni będą dobrze wykonane przy użyciu instrumentów, jakie są dopuszczone w kościele. Większość księży jest w tej kwestii bardzo restrykcyjna i zgadza się wyłącznie na klasyczne instrumenty muzyczne: organy, flet, skrzypce, gitarę akustyczną czy syntezator. Z uwagi na emitowany poziom i barwę dźwięku na ślubie kościelnym trzeba zrezygnować z większości instrumentów dętych i elektrycznych oraz z fortepianu. Najczęściej nie ma też możliwości odtwarzania muzyki z nagrania - w grę wchodzi wyłącznie występ na żywo, ze śpiewem solowym, grupowym lub chóralnym.
Jakie pieśni liturgiczne wybrać na ślubie kościelnym?
Można wybrać kilka rodzajów utworów do zagrania w poszczególnych etapach ceremonii.
- Wejście do kościoła: warto zdecydować się na któryś z psalmów lub fragment Pieśni nad Pieśniami, np. Tylko ty mnie poprowadź, Oblubieniec czeka już, Miłość którą jest Bóg w nas, Złącz Panie miłujących Cię.
- Psalmy: wynikają one z liturgii Kościoła i są z góry ustalone (np. w związku z okresem roku liturgicznego). Warto, aby psalm śpiewała inna osoba niż organista, co doda uroczystości podniosłego charakteru. Psalmem najmocniej kojarzącym się z sakramentem małżeństwa jest Hymn do miłości.
- Ofiarowanie: to szczególny moment, kiedy w kościele rozbrzmiewa tylko muzyka. Powinna więc być ona subtelna i podkreślająca charakter chwili. Warto rozważyć utwory takie jak Gdzie miłość wzajemna i dobroć, Panie Tu do Twych stóp nowożeńców para, Przykazanie nowe daję wam, Pobłogosław dziś Boże.
- Komunia: w trakcie tej części mszy warto zdecydować się na znane pieśni, które goście również będą mogli śpiewać, by wspólnie uczcić ten szczególny dla młodych moment. Sprawdzą się utwory takie jak: O Panie Ty nam dajesz, Zbliżam się w pokorze, Jezu zostań w nas.
- Wyjście: w tym radosnym momencie można wybrać pieśń dziękczynną lub utwór muzyki klasycznej, np. Ave Maria, Pan jest mocą swojego ludu, Wspaniały dawco miłości.
Zastanówcie się wspólnie, które utwory najlepiej trafiają w wasze gusta, aby nagrania ze ślubu wzbudzały wzruszenie nawet odtwarzane podczas Złotych Godów.