Najpiękniejsze liturgiczne pieśni ślubne

Oprawa muzyczna ślubu jest nie mniej ważna, niż dekoracja kościoła. Wiele par życzy sobie, aby na ślubie zabrzmiały utwory świeckie, jednak nie każdy ksiądz wyraża na to zgodę. Są i nowożeńcy tradycjonaliści, którym zależy na muzyce liturgicznej. Sprawdź, które religijne pieśni najlepiej oddadzą podniosłość i radość, towarzyszące ceremonii zaślubin.

 

Muzyka na ślubie - tylko na żywo

Decydując się na wybór konkretnych utworów warto się zastanowić, które pieśni będą dobrze wykonane przy użyciu instrumentów, jakie są dopuszczone w kościele. Większość księży jest w tej kwestii bardzo restrykcyjna i zgadza się wyłącznie na klasyczne instrumenty muzyczne: organy, flet, skrzypce, gitarę akustyczną czy syntezator. Z uwagi na emitowany poziom i barwę dźwięku na ślubie kościelnym trzeba zrezygnować z większości instrumentów dętych i elektrycznych oraz z fortepianu. Najczęściej nie ma też możliwości odtwarzania muzyki z nagrania - w grę wchodzi wyłącznie występ na żywo, ze śpiewem solowym, grupowym lub chóralnym.

 

Jakie pieśni liturgiczne wybrać na ślubie kościelnym?

Można wybrać kilka rodzajów utworów do zagrania w poszczególnych etapach ceremonii.

  • Wejście do kościoła: warto zdecydować się na któryś z psalmów lub fragment Pieśni nad Pieśniami, np. Tylko ty mnie poprowadź, Oblubieniec czeka już, Miłość którą jest Bóg w nas, Złącz Panie miłujących Cię.
  • Psalmy: wynikają one z liturgii Kościoła i są z góry ustalone (np. w związku z okresem roku liturgicznego). Warto, aby psalm śpiewała inna osoba niż organista, co doda uroczystości podniosłego charakteru. Psalmem najmocniej kojarzącym się z sakramentem małżeństwa jest Hymn do miłości.
  • Ofiarowanie: to szczególny moment, kiedy w kościele rozbrzmiewa tylko muzyka. Powinna więc być ona subtelna i podkreślająca charakter chwili. Warto rozważyć utwory takie jak Gdzie miłość wzajemna i dobroć, Panie Tu do Twych stóp nowożeńców para, Przykazanie nowe daję wam, Pobłogosław dziś Boże.
  • Komunia: w trakcie tej części mszy warto zdecydować się na znane pieśni, które goście również będą mogli śpiewać, by wspólnie uczcić ten szczególny dla młodych moment. Sprawdzą się utwory takie jak: O Panie Ty nam dajesz, Zbliżam się w pokorze, Jezu zostań w nas.
  • Wyjście: w tym radosnym momencie można wybrać pieśń dziękczynną lub utwór muzyki klasycznej, np. Ave Maria, Pan jest mocą swojego ludu, Wspaniały dawco miłości.

Zastanówcie się wspólnie, które utwory najlepiej trafiają w wasze gusta, aby nagrania ze ślubu wzbudzały wzruszenie nawet odtwarzane podczas Złotych Godów.