Organizacja stołów na weselu. Co należy wiedzieć?

Ustawienia stołów zazwyczaj proponuje osoba zajmująca się salą, na której odbywa się wesele. Para Młoda może zaproponować swój pomysł na ustawienie, jednak należy wziąć pod uwagę, że nie zawsze możliwa jest jego realizacja. Warto to ustalić podczas wyboru sali weselnej, dzięki czemu unikniemy nieporozumień.

 

Jak ustawić stoły?

 

Zanim zacznie się ustalać jak usadzić gości i jakie ustawienie stołów wybrać, należy pamiętać, że:

  • Para Młoda jest najważniejsza i zawsze zajmuje honorowe miejsce na sali, przodem do wszystkich gości,
  • Pan Młody zajmuje miejsce po lewej stronie, Pani Młoda po prawej, dokładnie tak samo rozmieszczamy gości.

Samo ustawienie stołów zależy od kilku czynników, między innymi od: liczby gości, wielkości sali, charakteru wnętrza, upodobań i motywu przewodniego wesela.

Gdy przyjęcie jest kameralne wystarczy jeden duży stół. Jednak gdy gości jest więcej, można wziąć pod uwagę kilka różnych możliwości ustawień.

Bardzo popularne jest ułożenie stołów w literę L, T lub U. Gdy stoły są okrągłe można je ustawiać w literę L, T lub ustawić każdy osobno, ale w centralnym miejscu postawić stolik Państwa Młodych i świadków.

 

Jak rozmieścić gości?

 

Zawsze w centralnym miejscu znajduje się Para Młoda, następnie powinni siedzieć świadkowie wraz z osobami towarzyszącymi, rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, a na samym końcu najbliższa rodzina, przyjaciele i znajomi.

Gości możemy podzielić i rozmieścić według rodzin. Po jednej stronie rodzina Pani Młodej, po drugiej stronie, rodzina Pana Młodego. Jeżeli jednak chcemy rodziny posadzić razem, należy robić to bardzo rozważnie. Warto wtedy kierować się wiekiem, młodzi siedzą przy jednym stole, starsi przy drugim.

Zawsze jednak trzeba pamiętać, że sadzamy na przemian mężczyzn i kobiety.

Do ogarnięcia, kto siedzi przy jakim stole przyda się plan stołu, a na same stoły winietki i numerki. Dzięki nim, każdy gość będzie doskonale wiedział gdzie siedzi i unikniecie nieporozumień.

 

Gdzie posadzić dzieci?

 

Jeśli na weselu będą dzieci, warto zorganizować im osobny stolik.O tym fakcie należy uprzedzić rodziców dzieci wcześniej. Przy stole zadbajcie o odrębne menu i napoje. Dzięki temu dzieci będą mogły bawić się razem, a rodzice będą mogli mieć je na oku.

 

Co jeszcze może się przydać?

 

Do organizacji stołów na wesele na pewno przyda się ślubne menu. Dzięki niemu goście będą wiedzieć co jest zaplanowane do jedzenia i picia. Ładnie będą również wyglądać zawieszki lub etykietki na alkohol.

Te drobne zabiegi sprawią, że stoły będą wyglądały elegancko i gustownie, a goście będą się dobrze czuli.

Produkty powiązane