Układanie menu weselnego

Ułożenie menu weselnego wcale nie jest, wbrew pozorom, rzeczą łatwą. Zanim do tego przystąpimy, musimy ustalić scenariusz uroczystości, porę dnia, miejsce wesela, a nade wszystko – listę gości i ich preferencje kulinarne. Szczegółów jest jednak znacznie więcej.

 

Zasady ogólne

Rozsyłając zaproszenia z adnotacją RSVP, możemy poprosić o podanie specjalnych życzeń. Najlepiej umieścić na kartoniku kilka możliwości z opcją zaznaczenia wybranej kuchni: ogólna, wegetariańska, wegańska, bezglutenowa, itp. Po otrzymaniu informacji zwrotnych będziemy mieć możliwość ustalenia liczby poszczególnych porcji i rodzajów dań, co nie jest bez znaczenia ze względu na koszty.

Rodzaje posiłków dostosowujemy do pory ślubu. Jeżeli ceremonia ma miejsce przed południem, dania powinny mieć charakter typowo obiadowy. Jeżeli ślub odbędzie się po południu, potrawy niech będą kolacyjne i koktajlowe.

Główną zasadą jest harmonia całego menu. Zależy ona od dopasowania poszczególnych dań. Nie może być to menu wyłącznie lekkie ani wyłącznie ciężkie. Do każdego dania należy także dopasować rodzaj podawanego alkoholu. Dodatki do potraw nie mogą być monotonne, a następujące po sobie dania powinny mieć różny charakter.

Niezależnie od zestawu menu weselnego i alkoholi, absolutnie konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości wody mineralnej (gazowanej i niegazowanej), a także soków owocowych. Unikamy podawania słodkich napojów gazowanych, które nie pasują do menu weselnego.

 

 

Od czego zacząć?

Zawsze zaczynamy od ustalenia dania głównego. Zwykle jest to danie mięsne. Do niego dopasowujemy pozostałe elementy menu. Jeżeli danie główne jest ciężkie, powinno zostać poprzedzone lekkim rybnym, podawanym po zupie, która na weselu jest na ogół klarowna (bulion lub barszcz w filiżance, a w wersji obiadowej np. rosół z makaronem). Po ciężkim daniu głównym następuje lekki deser. Ważny jest też sposób przyrządzenia potraw. Podawane kolejno po sobie powinny być przyrządzone na różne sposoby, np. danie rybne smażone, po nim danie mięsne duszone. Uwaga: danie rybne zawsze poprzedza mięsne, odwrotna kolejność jest błędem.

Zwracamy tez uwagę na kolorystykę dań i dekorację. Wszak jemy również oczami… Kolory niech będą urozmaicone; nie podawajmy kremu z pieczarek a po nim gotowanych szparagów i fileta z dorsza. W tym wypadku nie tylko kolorystyka będzie szwankować, ale także zestawienie smaków – mdłe szparagi z mdłą rybą. Zdecydowanie lepiej pasować tu będą korniszony lub marynowana papryka.

Przekąski zazwyczaj stoją na stole przez cały czas i biesiadnicy nakładają je sobie według życzenia, podobnie jak napoje bezalkoholowe. Alkohol powinien stać na bocznych stolikach, na których znajdują się kubełki z lodem do mrożenia wódki. Napoje alkoholowe nalewają kelnerzy.

 

Narodowości, religie, diety

Na weselu mogą się zjawić goście z innego kraju lub innego wyznania. Wiąże się to z różnymi nawykami żywieniowymi lub nakazami religijnymi. Wiadomo, że wyznawcy islamu i judaizmu nie jedzą wieprzowiny, Hindus nie tknie wołowiny, ortodoksyjny Żyd może jeść wyłącznie potrawy koszerne. Żaden Węgier nie zje potrawy z buraków (barszczu, zasmażanych), mieszkańca Włoch odrzuci zapach ogórków kiszonych – dla niego są one zepsute. Bułgarzy do wszystkiego jedzą chleb, nawet do gotowanych ziemniaków. Muzułmanie nie piją alkoholu.

Wegetarianie nie jedzą mięsa, natomiast weganie nie biorą do ust żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Osoby chore na celiakię nie mogą jeść potraw zawierających gluten. Wszystko to musimy wiedzieć przed zaplanowaniem posiłków dla gości o specjalnych wymaganiach. Musimy ustalić z obsługą zasady serwowania posiłków tym osobom tak, aby uniknąć pomyłek. Natomiast zimne przekąski wystarczy odpowiednio oznaczyć, np. kartonikiem z nadrukiem „danie wegetariańskie”, „danie wegańskie”, „danie bezglutenowe”, itp.

 

Przykładowe jadłospisy weselne

  1. Menu obiadowe: Przekąski zimne – pstrąg faszerowany, jajko w szynce na sałatce jarzynowej, karkówka ze śliwką w maladze. Rosół z kluseczkami lanymi. Stek z jesiotra, ziemniaki zapiekane, pikle warzywne. Potrawka cielęca z ryżem, sałatka z pomidorów. Sernik wiedeński z polewą czekoladową. Kawa, herbata.
  2. Menu kolacyjne: Przekąski zimne – śledź w oleju, galareta z nóżek, pasztet z dziczyzny, szynka z sosem tatarskim. Barszcz z kołdunami. Dorsz w sosie holenderskim, sałata z sosem vinaigrette. Pieczeń wołowa po huzarsku, kasza gryczana/ziemniaki z wody, buraczki zasmażane. Sorbet owocowy, kawa, herbata. Sery.

 

Można jako danie główne zaserwować drób. Najbardziej elegancka będzie pieczona kaczka, podana według tradycyjnego polskiego przepisu – z jabłkami. Kaczka w pomarańczach to przeżytek minionego ustroju, podobnie jak strogonow przyrządzany przy gościu. Należy dopilnować, aby jabłka towarzyszące kaczce były winne (renety), doprawione majerankiem, a sama kaczka wyluzowana z kości (ważne!). Klasycznym dodatkiem będą ziemniaki z wody – kaczka jest dość tłusta, więc dodatek np. frytek byłby niestosowny. W ogóle unikajmy podawania frytek na weselu; jest to potrawa typowo fastfoodowa, a takich nie podaje się przy uroczystych okazjach. Nie podajemy także ryb i mięs panierowanych, które dominują w barach szybkiej obsługi.

Do przekąsek podajemy czystą zimną wódkę, do dań gorących – odpowiednie wina, podane we właściwej temperaturze. Do deserów i kawy – likiery lub wino słodkie. Wino musujące można podawać podczas całej biesiady; do potraw słonych wytrawne i półwytrawne, do potraw słodkich – półsłodkie i słodkie, zawsze schłodzone.

 

Autor: Julia Piwowarczyk, dietetyk w firmie Wygodna Dieta.