Słowniczek ślubny

A

Alkohol – jeden z istotnych elementów, których na weselu nie może zabraknąć. Koszty jego zakupu są zwykle jedną z poważniejszych pozycji weselnego budżetu, zwykle też nie jest wliczony w cenę podaną przez restaurację za 1 osobę. Na stołach weselnych zazwyczaj dominuje wódka, a wiele Młodych Par oraz gości nie wyobraża sobie przyjęcia weselnego bez tego trunku, choć coraz częściej pojawiają się również wina czy likiery, a także inne alkohole zarezerwowane dla smakoszy, takie jak whiskey, rum czy gin. Należy również zadbać o dodatki do podawania trunków: lód w kostkach, owoce, soki oraz napoje gazowane. Jeżeli jest taka możliwość, serwowaniem alkoholu może zająć się profesjonalny barman, można również – w ramach atrakcji – zorganizować pokazy robienia drinków, które goście mogą degustować. Z alkoholem wiąże się również kwestia ozdobienia jego butelek (szczególnie dotyczy to wódki) i nadania im weselnego charakteru. Doskonale sprawdzą się tu wszelkiego rodzaju etykiety ślubne i zawieszki, które zamienią butelkę w pasujący do stylu wesela element wystroju.

Akt małżeństwa - dokument umieszczony w Księdze Małżeństw, który stwierdza fakt zawarcia małżeństwa. Jest sporządzany niezwłocznie po jego zawarciu. Możemy wyróżnić trzy jego rodzaje: akt małżeństwa zawartego przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, akt małżeństwa wyznaniowego wywołującego skutki cywilno-prawne oraz akt małżeństwa zawartego przed konsulem.

Atrakcje weselne – wesele to nie tylko dobre jedzenie czy tańce, ale również rozmaite atrakcje. Miejsce tradycyjnych zabaw inicjowanych przez wodzireja, jak taniec na gazecie, przechodzenie pod sznurkiem czy poszukiwanie wolnego krzesła, coraz częściej zajmują profesjonalnie przygotowane atrakcje, takie jako pokazy robienia sushi czy serwowania drinków (połączone z degustacją), puszczanie lampionów, fotobudka czy rzeźbienie w lodzie.

 

B

Błogosławieństwo rodziców – dla wielu wciąż jest to jeden z najważniejszych weselnych obrzędów, zwany wywodzeniem i należący do tzw. rytuałów zastolnych. W przeszłości rodzice Panny Młodej siadywali lub stali na zastolu, czyli za stołem okrytym białym obrusem, na którym stał krzyż, naczynie z wodą święconą, kropidło, a czasami chleb i sól. Wierzono, że uroczyste błogosławieństwo rodziców jest nie mniej ważne, niż ślub w kościele, miało ono chronić Młodą Parę od złego, zapewnić jej szczęście i miłość wzajemną, a także długie życie w dostatku. Choć ceremoniał błogosławieństwa w swoich szczegółach przybiera obecnie różne formy, to jedno pozostaje niezmienne – następuje on bezpośrednio przed wyjazdem do kościoła.

Buty – nie tylko panna Młoda z „Wesela” Wyspiańskiego uważała, że „Trza być w butach na weselu”, ale ich wybór i zakup jest jedną z najpoważniejszych kwestii, zaraz po wyborze sukienki czy garnituru. Obuwie, pomijając jego praktyczny wymiar, ma również znaczenie symboliczne – oznacza pożytek, przyjemność, miłość, dobrobyt, a także seks i płodność, jest siedliskiem magicznych mocy. Wybierając buty ślubne warto kierować się wygodą (wszak mamy przetańczyć w nich całą noc), ale również estetyką.

 

D

Dekoracje – wybór ślubnej sali to dopiero jeden z elementów organizacji wesela, a wraz z określeniem miejsca, gdzie będzie się ono odbywało, należy również rozważyć kwestie dekoracji. Zależy nam bowiem na tym, żeby miejsce ślubu i sala weselna były piękne. Obecnie mamy niemal nieograniczone możliwości aranżacji przestrzeni, możemy postawić na klasykę czy nowoczesność, wybrać dokładnie styl naszego ślubu, a nawet motyw przewodni. Stworzeniu odpowiedniej atmosfery służą zarówno świeże kwiaty, jak i kolorowe światła oraz rozmaite rekwizyty. Warto jednak postawić na komplety ślubne, które pozostając w tej samej stylistyce, pomogą nam wykreować niezwykłe wnętrze.

Druhny i drużbowie – towarzyszą Pannie Młodej i Panu Młodemu podczas ślubu. Druhnami mogą być siostry, kuzynki bądź przyjaciółki Panny Młodej, natomiast drużbami bracia, kuzyni lub przyjaciele Pana Młodego. Przed weselem warto określić rolę, jaką mają one pełnić, a podkreśleniem ich wyjątkowego statusu może być wyróżnienie przez strój (np. jednakowe sukienki) lub ozdoby (przypinki w klapach garniturów).

 

F

Fotograf – wybór fotografa na wesele jest jedną z trudniejszych decyzji, bowiem to od niego zależy, jak będą wyglądały jedne z najważniejszych pamiątek ślubnych, czyli zdjęcia. Istotne jest, by fotografie miały właściwą ekspozycję, były ostre, posiadały doświetlony drugi plan, aby miały odpowiednią kolorystykę, kontrast , a także by były dobrze obrobione w programie graficznym, nie tylko dla zyskania dodatkowych efektów, ale dla usunięcia niedoskonałości. Poza tymi szczegółami technicznymi, należy również zwrócić uwagę na stylistykę fotografii i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dobrze będziemy się w niej czuć.

 

M

Marsz ślubny – w polskiej tradycji najpopularniejsze są dwa marsze weselne skomponowane przez niemieckich kompozytorów. Pierwszy z nich, to utwór autorstwa Wilhelma Richarda Wagnera, który jest grany podczas wejścia Młodej Pary do kościoła. Natomiast w trakcie wychodzenia Nowożeńców z kościoła słychać najczęściej Marsz Weselny, którego autorem jest Jakob Ludwig Felix Mendelssohn Bartholdy (utwór ten jest popularnie zwany Marszem Weselnym Mendelsona).

 

N

Nauki przedmałżeńskie

- kurs dla narzeczonych organizowany przez parafię. Kurs ten nie kończy się egzaminem, niema tu też odpytywania, najczęściej ma on charakter pogadanki, wykładu, czy dyskusji na temat różnych aspektów małżeństwa. W przypadku ślubu konkordatowego i kościelnego nauki przedmałżeńskie są obowiązkowe, w wielu parafiach bezpłatne. Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich nie ma terminu ważności.

 

0

Obrączki ślubne – symbol zawartego małżeństwa. Kształt obrączki od tysiącleci uważany był za magiczny, dlatego też obrączki nazywane były „magicznym kręgiem”. W Europie zwyczaj wymiany obrączek rozpowszechnił się w XVII wieku, w obrzędach ślubnych pojawiły się wówczas pierścienie bez kamieni. Prawdopodobnie zwyczaj ten wprowadzili bogaci kupcy, którzy mieli kontakt z obytymi w świecie żeglarzami. W Polsce, Nowożeńcy wymieniają obrączki od XVIII wieku, od tego czasu stały się one również najważniejszym symbolem małżeństwa, gwarancją wierności i miłości. Zgodnie ze starym obyczajem, kupno obrączki było niegdyś obowiązkiem Pana Młodego, ale dziś przyszła Para Młoda wybiera je razem. Aby nadać obrączkom odpowiednią oprawę, warto dobrać do nich gustowne pudełko na obrączki.

 

P

Pierścionek zaręczynowy – wręczenie pierścionka zaręczynowego należy do starych rytuałów i ma chronić, przyciągać pozytywną energię i zapewnić pewne cechy przyszłemu związkowi. Według polskiej tradycji, kobieta nosiła pierścionek zaręczynowy na serdecznym palcu prawej ręki, po ślubie miejsce pierścionka zajmowała obrączka, a pierścionek wkładany był na palec serdeczny lewej ręki – z uwagi na bliskość serca. Dziś zwykle po ślubie pierścionek i obrączka noszone są na tym samym palcu.

Dla symboliki pierścionka znaczenie ma także kruszec, z którego został wykonany oraz kamień. W pierścionkach zaręczynowych najczęściej osadzane są te, które symbolizują czystość i niewinność – brylanty, cyrkonie, perły, choć zdarzają się i inne kamienie.

Piosenki weselne – niegdyś kojarzone z „Białym misiem”, a szerzej, z disco-polo, dziś nieco zmieniły swój charakter. I choć rzeczywiście bez tego rodzaju muzyki wesele dla niektórych po prostu nie może się udać, to warto też pamiętać o polskich klasycznych przebojach (które goście mogą śpiewać wraz z wykonawcą – można nawet przygotować dla nich śpiewniki), a także o zagranicznych hitach. Jeśli wesele trwać ma do rana, warto przygotować około 200 utworów, obejmujących zarówno piosenki szybkie, jak i wolne, w różnym stylu tak, by każdy z gości znalazł coś dla siebie.

Przesądy ślubne – przesądy ślubne to tzw. temat rzeka, obejmują one bowiem niemal każdy aspekt zarówno ślubu, jak i przygotowań do niego. Regulują zarówno najlepsze miesiące do zawarcia związku małżeńskiego (wrzesień i grudzień), najlepsze dni (niedziela, wtorek, czwartek, sobota), barwy w jakich odbywać się ma wesele (stąd biała suknia symbolizująca niewinność), a nawet to kto pierwszy postawić ma stopę na ślubnym kobiercu czy fason buta (aby zapewnić małżeństwu szczęście i dostatek, pantofle Panny Młodej powinny mieć zakryte palce i pięty, bo „przez dziurkę może uciec szczęście”). Również z suknią ślubną związanych jest wiele przesądów, m.in. Panna Młoda nie może jej szyć sama, a Pan Młody nie może zobaczyć narzeczonej w sukni przed ślubem.

 

S

Sakrament małżeństwa – przymierze, wspólnota kobiety i mężczyzny, nierozerwalna aż do śmierci. Małżeństwo uznawane jest za sakrament w kościele katolickim, anglikańskim oraz prawosławnym.

 

W

Wedding planner – inaczej ślubny konsultant, czyli osoba, która kompleksowo zajmuje się organizacją wesel i ślubów. To stosunkowo nowy zawód w Polsce, przywędrował do nas na w latach 90. ze Stanów Zjednoczonych, ale z roku na rok rośnie jego popularność. Młode Pary doceniają nie tylko pomysłowość wedding plannerów, czy możliwość zrzucenia z siebie ciężaru odpowiedzialności za organizację wesela, ale często konsultanci mają dostęp do rozwiązań, które dla osób fizycznych nie są możliwe do realizacji. Ponadto, dzięki stałym współpracom, konsultanci nie tylko mają możliwość weryfikacji jakości świadczonych przez różne podmioty usług, ale również mogą liczyć na upusty i rabaty.

 

Ż

Życzenia – zwykle życzenia składane są Młodej Parze po uroczystości zaślubin i wyjściu z kościoła. Wypowiadając życzenia (najlepsze są te osobiste, płynące z serca, choć można skorzystać z gotowych tekstów), należy patrzeć zarówno na jedną, jak i na drugą osobę. Zwyczajowo, po przywitaniu oraz życzeniu pomyślności, zwracamy się do kobiety, a później do mężczyzny, choć nie ma tu ścisłej reguły. Pierwszeństwo może wynikać na przykład z bliskości pokrewieństwa lub stopnia zażyłości, jaką darzą się konkretne osoby. Przy składaniu życzeń wręczamy też koperty – warto zadbać, by obok Pary Młodej stali drużbowie, trzymający pudełko na koperty, jest to bowiem wygodne i praktyczne, a przy tym dyskretne rozwiązanie kwestii ich wręczania.