Miód na zdrowie i… na prezent

O tym, jak zdrowy jest miód, nie trzeba nikogo przekonywać. Wzmacnia serce, koi nerwy, pobudza mózg do pracy, przyspiesza gojenie ran. Ma właściwości antybakteryjne, a z niektórymi bakteriami radzi sobie nawet lepiej, niż antybiotyki. Do tego świetnie sprawdza się jako kosmetyk, słodki dodatek do herbaty czy twarożku, a także … jako prezent ślubny dla gości. Wystarczy tylko zapakować go w elegancki słoiczek, by stał się drobiazgiem, który Młoda Para może wręczyć swoim gościom z podziękowaniem za uczestnictwo w ceremonii i towarzyszenie w tak wyjątkowym dla niej dniu.

 

Korzyści miodem płynące

Najlepszym przykładem dobroczynnego działania miodu jest sam Hipokrates – ten ojciec medycyny przeżył 111 lat, w dużej mierze dzięki spożywaniu dużych ilości miodu. A choć współczesne badania nie potwierdziły bezpośredniego wpływu miodu na długowieczność, to jego zdrowotne właściwości z pewnością jeszcze nie raz nas zaskoczą.

W miodzie duża rolę odgrywają enzymy pochodzące przede wszystkim z gruczołów ślinowych owadów. W tym płynnym złocie, jak niekiedy mówi się na miód, zawarty jest również nadtlenek wodoru – substancja o właściwościach bakteriostatycznych, a także lizozym, inhibina oraz apidycyna. Wszystkie one działają np. na: gronkowce i paciorkowce, oraz pałeczki gram-ujemne, a ponadto na laseczki wąglika, prątki gruźlicy, rzęsistka pochwowego i chorobotwórcze grzyby z rodzaju Candida. Ponadto w miodzie znajdziemy wiele mikroelementów, tj.: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt oraz witamin: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, pantotenowy i biotyna.

 

Jaki miód wybrać?

Zanim rozlejemy miód do słoiczków i wręczymy swoim gościom, warto zastanowić się, po jaki miód sięgnąć – każdy rodzaj charakteryzuje się bowiem innymi właściwościami. Do najczęściej wybieranych miodów zalicza się:

  • Miód rzepakowy – doskonały na wątrobę, drogi żółciowe, serce, naczynia wieńcowe. Polecany jest przy leczeniu schorzeń układu krążenia, niewydolności mięśnia sercowego, dusznicy sercowej i miażdżycy. Ponadto obniża ciśnienie tętnicze krwi i wyrównuje niedobory potasu w organizmie, przyspiesza gojenie ran. Jest również skuteczny przy przeziębieniach i stanach zapalnych dróg oddechowych.
  • Miód lipowy – ma dobroczynny wpływ na układ nerwowy, na górne i dolne drogi oddechowe, serce oraz układ krążenia. Jest pomocny w walce z przeziębieniem, anginą, chorymi zatokami, kaszlem, zapaleniem gardła. Łagodzi nerwy i pomaga się wyciszyć.
  • Miód akacjowy – ma działanie moczopędne, żółciopędne, przeciwzapalne, pomaga w chorobach dróg moczowych, wspomagają regenerację nerek, poprawia krążenie i trawienie.
  • Miód gryczany – wpływa pozytywnie na układ krążenia, wątrobę, miażdżycę, niedokrwistość będącą skutkiem niedoboru żelaza.
  • Miód wielokwiatowy – pomaga na stany wyczerpania psychicznego i/lub fizycznego, na stany alergiczne dróg oddechowych, wzmacnia serce i naczynia krwionośne.
  • Miód malinowy – działa napotnie, rozgrzewająco, antyseptycznie i przeciwgorączkowo.
  • Miód spadziowy – charakteryzuje się wysoką aktywnością antybiotyczną i bakteriobójczą. Działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i wykrztuśnie, wspomaga system odpornościowy. Szczególnie polecany jest w schorzeniach dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, serca, układu krążenia, układu nerwowego, przy zaburzeniach trawienia. Wskazany dla osób spędzających dużo czasu przed ekranem komputera.

 

Miód – pomysł na elegancki prezent

Tradycja wręczania gościom weselnym prezentów przez Młodą Parę trwale zakorzeniła się już w Polsce. Warto ją kultywować czerpiąc radość z obdarowania bliskich osób, ale prezenty te należy wybierać starannie, zwracając uwagę nie na ich wartość materialną, ale na to, co ze sobą niosą. Dlatego też, tak dobrym pomysłem jest wręczenie gościom obecnym na ślubie słoiczka pełnego miodu – będzie to zarówno forma podziękowania za wspólną zabawę, jak i sposób na zadbanie o samopoczucie i zdrowie gości. Taki słoiczek ślubny, ozdobiony jeszcze uroczą zawieszką, stanie się upominkiem, który cieszyć będzie gości, radować ich kubki smakowe, a także pozwoli na ponowne wykorzystanie słoiczka i powrót wspomnieniami do dnia wesela.

Produkty powiązane