Klasycznie czy nowocześnie, czyli upominki dla gości

Jeszcze kilka lat temu, organizując weselną uroczystość, nie uwzględnialiśmy w ślubnym budżecie rozpieszczania weselnych gości. Priorytetem była sukienka, sala i samochód, a także dobór odpowiedniej muzyki – to było bowiem uważane za gwarancje dobrej zabawy i cudownego ślubu. Ten najważniejszy dzień uwieczniany jest na setkach zdjęć, wykonywanych zarówno przez profesjonalnego fotografa, jak i samych gości. Niegdyś te własnoręcznie zrobione zdjęcia były jedynym sposobem, by zachowali oni w pamięci ten wyjątkowy dzień. Obecnie jednak coraz częściej Młode Pary decydują się na wręczenie ślubnych upominków, jako podziękowania dla gości za wspólne celebrowanie chwil i dobrą zabawę. Co jednak można podarować?

 

Sięgamy do klasyki

Moda na wręczanie gościom drobnych upominków przywędrowała do nas z Zachodu. Mimo, iż nie wszystkie ślubne zwyczaje ze Stanów Zjednoczonych lub Europy Zachodniej znajdują entuzjastów w Polsce zwolenników, to ten wyjątkowo sympatyczny zwyczaj stał się już w naszym kraju standardem. Świadczy o tym chociażby bogata oferta sklepów, oferujących różnego rodzaju podziękowania dla gości.

Pomysły na prezenty mogą być bardzo różne, a Pary Młode chętnie korzystają z dostępnych na rynku produktów, choć niekiedy decydują się na wręczenie gościom rzeczy wykonanych przez siebie własnoręcznie. Choć trend DIY jest coraz bardziej popularny, to jednak mamy świadomość, jak wiele przed ślubem czeka na nas obowiązków i nie zawsze możemy poświęcić czas zrobieniu takich upominków. Sięgamy zatem po sprawdzoną klasykę, wręczając na przykład czekoladki.

Oczywiście nie chodzi tu o tabliczki czekolady czy zwyczajne czekoladowe cukierki, które i tak zwykle pojawiają się na weselnych stołach. Mowa raczej o czekoladkach mających fikuśne kształty czy ozdobionych inicjałami Młodej Pary, a nawet o ślubnych lizakach. Warto wspomnieć, że ten zwyczaj obdarowywania gości przyjęcia drobnymi, słodkimi upominkami narodził się we Włoszech, ale został rozpropagowany przez króla Francji, Ludwika XIV. Jeśli jeszcze opakujemy je w elegancką torebkę, będą wspaniałym upominkiem i rozkoszą dla podniebienia.

 

Nowoczesne nuty

Tym, którzy są przeciwni czekoladowym upominkom lub chcą zaskoczyć gości niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, mogą sięgnąć po upominki bardziej trwałe, jak ślubne magnesy na lodówkę czy weselne breloki.

Coraz częściej jednak Pary Młode decydują się na nadanie prezentom indywidualnego charakteru i własnoręczne ich skomponowanie. Służyć temu mogą ślubne słoiczki, które można wykorzystać w niezwykle kreatywny sposób, według własnych potrzeb i upodobań.

Takie słoiczki mogą być wypełnione kolorowymi cukierkami, również tymi ozdobionymi ślubnymi inicjałami czy nawet zdjęciem Młodej Pary. Można wypełnić je również kolorowymi karteczkami z naniesionymi cytatami, dając w ten sposób gościom sposobność poprawy nastroju każdego dnia, w miarę wyciągania tych cytatów z wnętrza słoiczka.

Ostatnim trendem jest jednak wypełnienie słoiczków … miodem. Ten smaczny, zdrowy upominek zachwyci z pewnością wszystkich gości, zaś niecodzienny charakter tego prezentu pozwoli poczuć się im wyjątkowo. Tym bardziej, że o dobroczynnych właściwościach miodu nie trzeba nikogo przekonywać – był on ceniony już w starożytnym Egipcie.

Jeśli jeszcze szyjkę słoiczka ozdobimy ślubną zawieszką otrzymamy wspaniały prezent, który – nawet po skonsumowaniu miodu – może cieszyć oczy i znaleźć inne przeznaczenie.

Wszystkie te upominki mogą być wręczone pod koniec uroczystości, kiedy goście żegnają się z Państwem Młodym, lub też prezent może być umieszczony przy każdym nakryciu. Niezależnie od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, z pewnością odczujemy radość z możliwości podziękowania weselnym gościom, zaś oni jeszcze milej będą wspominać wspólnie spędzone chwile. Może właśnie dla tych emocji zwyczaj wręczania drobnych upominków staje się coraz bardziej popularny.

Produkty powiązane