Makrama - wyjątkowa dekoracja ślubna

W poszukiwaniu ślubnych dekoracji Młode Pary przeczesują Internet, podpatrują różnego rodzaju pomysły u znajomych, a także podglądają branżowe katalogi. Obecny trend dekoracyjny zaskoczył jednak wszystkich – wszak był już znany od starożytności, co więcej, zetknęliśmy się już nie raz w dzieciństwie. Co prawda wówczas ta ozdoba kojarzyła się nam z kwietnikami u babci, ewentualnie z nakryciami na fotele, za to dziś, przeżywa ona prawdziwe odrodzenie. O czym mowa? Oczywiście o makramie!

 

Czym jest makrama?

Makrama, to nic innego, jak sztuka wiązania sznurków. Do jej wykonania nie są nam potrzebne specjalistyczne narzędzia czy różnego rodzaju gadżety, wystarczy jedynie odpowiednio rozrysowany wzór, trochę sznurka i nieco czasu, bowiem wykonanie tej ozdoby w taki sposób, by zachwycała zarówno Młodą Parę, jak i weselnych gości, wymaga sporo wprawy.

Technika tworzenia makramy przeniknęła do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii, a szczególnie chętnie stosowana była w epoce średniowiecza do zdobienia królewskich szat. W późniejszych wiekach makramy zdobiły również łóżka i fotele, a zwyczaj ten pamiętają nawet nasze babcie czy mamy, bowiem wykonane w ten sposób ozdoby rozpraszały szarość i pospolitość wnętrz lat 80. XX wieku.

Dziś makramy nie tylko wracają do łask, ale w Stanach Zjednoczonych są prawdziwym hitem, zaś za taką piękną ozdobę, Młode Pary są gotowe zapłacić niemałe pieniądze. Od kilkunastu miesięcy makramy coraz częściej pojawiają się i na polskich ślubach, zaś te ręcznie wykonane sploty zapierają dech w piersiach, nadają wnętrzom klimatu, stanowią również piękne tło do fotografii ślubnej.

 

Zaproś makramę na ślub

Rozpięta w ogrodzie za Młodą Parą czy też powieszona za ślubnym stołem, makrama wszędzie wygląda równie pięknie. Co więcej, jej elegancka prostota podkreśla wyjątkowość Panny Młodej, zaś nieco etniczny wygląd sprawia, że równie pięknie co w klasycznych wnętrzach, wygląda ona również w charakterze jednego z elementów stylizacji boho. Doskonale koresponduje ona bowiem z takimi dekoracjami, jak drewniane winietki boho czy szklane podziękowania dla rodziców w stylu boho.

Najczęściej do stworzenia ślubnych aranżacji, wykorzystywane są makramy duże. Mogą one zdobić całą ścianę, często są zawieszone również w oknie czy też – jeśli ślub czy przyjęcie odbywa się w ogrodzie lub na plaży, rozpięte na drewnianej bądź metalowej konstrukcji, ewentualnie pomiędzy drzewami. Tego rodzaju dekoracje to prawdziwe dzieła sztuki, których wykonanie jest niezwykle pracochłonne, ale wrażenie, jakie robią, jest warte zarówno tej pracy, jak i ich ceny. Pary, które nie chcą opierać całego wystroju wnętrza na makramie, śmiało mogą sięgnąć po makramy niewielkich rozmiarów – wówczas można zastosować dwie lub więcej takich dekoracji, na przykład do ozdoby ścian. Element ten można powtórzyć również na konsolach stanowiących element umeblowania, przykrywając je bieżnikami z makramy. W ten sposób można również udekorować krzesła, a nawet sufit. Jeśli natomiast planujemy przyjęcie w ogrodzie, rozwieszone makramy śmiało można połączyć na przykład ze ślubnymi łapaczami snów.

Jeśli planujemy wesele w klasycznym stylu, makrama doskonale nadaje się do tego, by nadać dekoracjom głębi i wyrazu. Wówczas wykorzystajmy makramę by ozdobić nią tył krzeseł bądź rozwieśmy ją na ścianie za stołem Pary Młodej. Taka dekoracja wymagać już będzie eleganckiej prostoty i minimalizmu w zastosowaniu kolorów i innych ozdób, by nie przytłoczyć i nie wprowadzić chaosu.

 

Nie tylko na ślub…

Na rynku coraz częściej znajdziemy gotowe makramy, można się również pokusić o ich własnoręczne wykonanie, choć wówczas pracę najlepiej zacząć kilka miesięcy przed ślubem. W Polsce makramy najczęściej wykonywane są ze sznurka plecionego, choć ten skręcany, popularny w Ameryce, umożliwia tworzenie piękniejszych frędzli. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, śmiało można oddać tworzenie ślubnej makramy profesjonalistom. Nawet jeśli zapłacimy za nią nieco więcej, to może tak naprawdę posłużyć nam długie lata, również po ślubie. W przypadku tych makram o większych rozmiarach, możemy użyć ich w domu zamiast firanki, natomiast te mniejsze doskonale nadawać się będą na ozdobę ściany w sypialni czy w salonie.