Ślub latem – dlaczego warto?

Każda pora jest dobra na miłość i na to, żeby wstąpić w związek małżeński. Poza przesądami związanymi z miesiącami mającymi w nazwie literę „r” jedyne, co ogranicza przyszłych Nowożeńców, to sympatia do danej pory roku (lub dostępność lokali). Zanim podejmiecie decyzję, odnośnie terminu ślubu, przeczytajcie o zaletach letniego ślubu

 

Gwarancja pogody

Mimo indywidualnych preferencji przyszłych Par Młodych, wciąż najpopularniejszym okresem na zawarcie związku małżeńskiego, pozostaje lato. Czynnikiem, który ma na to przede wszystkim wpływ, jest bez wątpienia pogoda, a raczej swego rodzaju jej gwarancja. Mimo gwałtownych skoków temperatury i nieprzewidywalności polskiego klimatu w letnich miesiącach zdecydowanie mamy największe szansę na bezchmurne niebo i temperaturę pozwalającą podziwiać rozgwieżdżone niebo z tarasu weselnej sali, bez konieczności zakładania dodatkowego odzienia.

Letnie dni są długie i ciepłe, co pozwala również na organizację ślubu w plenerze (choć i tak warto zadbać o alternatywę i schronienie pod namiotem). Ponadto ta pora roku maje możliwość zastosowania szeregu atrakcji, zadziwiających gości i sprawiających, że dzień ślubu będzie niezapomniany dla wszystkich (na przykład wypuszczenie barwnych motyli po wyjściu z kościoła czy zapalanie lampionów tworzących niezwykły klimat wieczorem, bądź też rozpięcie weselnej girlandy pomiędzy drzewami). Korzystna aura daje także możliwość korzystania przez Gości ze wspomnianego tarasu, czy – jeśli przy restauracji takowy się znajduje – ogrodu, gdzie znajdą oni wytchnienie po wielogodzinnej zabawie.

Oczywiście ciepła pora wiąże się również z pewnymi ograniczeniami oraz obowiązkami Młodej Pary – konieczne jest zapewnienie Gościom weselnym odpowiedniej ilości płynów oraz, jeśli to możliwe, dostęp do świeżego lodu do napojów (zarówno bezalkoholowych, jak i alkoholowych). Warto również pamiętać o wzmożonej aktywności różnego rodzaju owadów, które – szczególnie wieczorną porą – potrafią zniechęcić do zabawy. Dlatego też należy zadbać o różnego rodzaju odstraszające środki, najlepiej podłączone do kontaktu lub wykorzystać jako dekorację odstraszająca „latających gości” lawendę.

 

Wspaniała sesja ślubna

Wiele par wybierając miesiące letnie na zawarcie związku małżeńskiego i organizację wesela, kieruje się myślą o pięknej sesji ślubnej w plenerze. Rzeczywiście, piękna pogoda otwiera przed fotografem nieskończone niemal możliwości wykorzystania przyrody jako tła do zdjęć, a ponadto słońce inspiruje do konkretnych ujęć (na przykład w wodzie, na plaży) czy też do zastosowania rekwizytów podnoszących walory estetyczne zdjęcia (kaskady kwiatów, parasolki, hamaki czy makramy ślubne). Lato otwiera przed Nowożeńcami również szeroki wachlarz możliwości, jeśli chodzi o dekorację samochodu. Poza zabawnymi tablicami, warto postawić na kwiaty, a także na dyskretne inicjały Nowożeńców umieszczone obok nich. Taka letnia dekoracja będzie się również wspaniale prezentowała na zdjęciach.

W lecie szczególnie piękne są również zachody słońca, a fotografia Nowożeńców w romantycznej scenerii budzić będzie zachwyt i stanowić kwintesencję ślubnej sesji.

Należy jednak pamiętać, że wysoka temperatura może stać się wrogiem ślubnej stylizacji, bowiem niekorzystanie wpływa ona na makijaż Panny Młodej, pot może zrosić również czoło Pana Młodego. Dlatego też zadbajmy o wysoką jakość używanych kosmetyków, zaś podczas samej sesji, o chusteczki (w tym chusteczki nawilżające), bibułki matujące i ewentualny zestaw kosmetyków do korekty makijażu, a także o dużą ilość wody – szukanie odpowiedniego pleneru czy najlepszego ustawienia w pełnym słońcu może być bardzo męczące i czasochłonne.

 

Eksplozja kolorów

Lato daje nam możliwość nie tylko zaoszczędzenia na ślubnym menu i kwiatach, ale i wykorzystania kolorów sezonowych warzyw i owoców oraz kwiatów do tego, by zbudować odpowiedni klimat wesela i nadać mu niepowtarzalny styl. Jako że lato obdarza nas pełną paletą barw, możemy dowolnie dobierać kolor przewodni, a w przypadku wesela w stylu wiejskim postawić nawet na feerię barw, owoców z rodzimych sadów i kwiatów z okolicznych pól (dobierając do tego stylu odpowiednio inne dodatki, jakie jak plakaty, plany stołównumerki na stół itp.).

Dalie, hortensje, irysy, storczyki, lilie, słoneczniki, róże - lista dostępnych na wyciągnięcie ręki kwiatów jest bardzo długa. Niezależnie od tego, jaką stylizację preferujemy pewne jest, że w letnich miesiącach kwiaty te będą najpiękniejsze, poza tym niezaprzeczalnym atutem jest ich cena.

To samo dotyczy ślubnego menu, które w letnich miesiącach może być naprawdę kolorowe. Warto wykorzystać niskie ceny szczególnie owoców i zapewnić Gościom różne atrakcje w postaci m.in. fontanny czekoladowej. Kawałki ananasa, melona czy winogron zanurzone w czekoladzie to smak, który zachwyci weselnych Gości. Warto również pomyśleć o lodowych deserach, czy też – o ich wersji light dla dbających o linię bądź uczulonych na laktozę (o różnego rodzaju owocowych sorbetach).

Latem warto zapomnieć o ciężkich daniach, takich jak bigos czy golonka, ryzykowne są również sałatki z majonezem i / lub śmietaną czy ryby. Zamiast tego można postawić na świeże surówki , chłodniki, filety z indyka, dania z dużą ilością ziół, o wyczuwalnej nucie cytryny, pomidorów i świeżych ogórków. Również ciężkie torty z kremami na bazie masła warto zastąpić owocowymi piankami i bitą śmietaną – warunek to dobrze działająca klimatyzacja na sali tak, by tort mało estetycznie nie rozpadał się już w trakcie krojenia.

Ślub latem może dostarczyć niezapomnianych przeżyć oczywiście pod warunkiem, że zadbamy o wszystkie szczegóły i weźmiemy pod uwagę ograniczenia wynikające z wysokiej temperatury. Planując wszystko dokładnie możemy być pewni, że zarówno zaproszeni Goście, jak i Nowożeńcy, będą doskonale się bawili i nic nie zepsuje wyjątkowego klimatu nacechowanego romantyzmem.